USA počítají jen s omezenou suverenitou Iráku
Irácká suverenita bude mít své limity. Tvrdí to Bílý dům, který trvá na tom, že k předání moci v zemi by mělo dojít 30. června, jak bylo dohodnuto. Plány americké administrativy ale nepočítají s tím, že by si vybraní iráčtí vůdci mohli dělat ve své zemi tak úplně, co chtějí.
V americké metropoli roste nervozita - stále není zcela jasné, kdo bude v Bagdádu vládnout po 30. červnu, ani to, jak budou tyto osobnosti vybrány. Řada politiků ve Washingtonu upozorňuje na to, že Spojené státy jsou v Iráku ve velkých problémech, zejména poté, co se ukázalo, že narychlo sestavené irácké ozbrojené síly z poloviny nerespektují americké rozkazy.
Spojené státy ani po 30. červnu nedopustí, aby si irácké ozbrojené síly velely samy; nová irácká vláda nebude moci přijímat nové zákony. Deset týdnů před předáním moci mohou americké plány v Iráku narazit na odpor v Evropě i v OSN, kde by teď Washington potřeboval naopak získávat podporu.
Koaliční správa Iráku chce nově do řízení země co nejrychleji zapojit členy bývalé vládní strany Baas, kteří se nezkompromitovali za svrženého režimu Saddáma Husajna. Chce tak na svou stranu získat sunnitské obyvatelstvo. Oznámil to dnes civilní správce Iráku Paul Bremer.
Mělo by se to týkat některých předních osobností svrženého režimu, kteří se nepodíleli na vytváření politiky "saddámovského" Iráku. V zákulisí se hovoří například o posledním předválečném ministru obrany.
Katarská televize Al-Džazíra uvedla, že tento krok by mohl do budoucna pomoct získat podporu širokých vrstev obyvatel, kteří byli členy Socialistické strany arabské obrody - Baas. Zároveň by to mohlo přispět k oslabení vlivu radikálních islámských organizací, který zatím stále rostl.
Podle nového přístupu spojenců je ideologie strany Baas pro Irák dobrá, špatné bylo ale její uplatňování v praxi.