Moskva a Washington se shodly, že nemají informace o civilních obětech útoku v Sýrii
- Spojené státy, Francie a Velká Británie v sobotu ráno podnikly útok na Sýrii. Ofenziva trvala zhruba hodinu a půl.
- Podle prohlášení Severoatlantické aliance šlo o reakci na použití chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Západní státy nevyloučily, že se podobná akce v budoucnu nebude opakovat.
- Rusko úder označilo za akt agrese vůči suverénnímu státu, s návrhem rezoluce, jež by útok označila za „agresi vůči Syrské arabské republice“, ale v Radě bezpečnosti OSN neuspělo.
- Útok odsoudily také Sýrie a Írán. Reakce českých politiků se různí.
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci oznámil, že vojenský útok proti Sýrii vedly Spojené státy společně s Francií a Británií. Všechny tři země bojují proti barbarství, upozornil prezident s odkazem na chemický útok s desítkami mrtvých před týdnem, který Západ přičítá syrskému vládnoucímu režimu.
Máme důkaz, že syrské vládní síly použily v Dúmě chemické zbraně, tvrdí USA
Číst článek
Chemický útok byl podle něj „významnou eskalací v používání chemických zbraní tímto velmi strašným režimem". Trump zdůraznil, že je připraven v útocích pokračovat, dokud Sýrie neustane v používání chemických zbraní.
'Legální a správné'
„Bylo to správné i legální, abychom společně s našimi nejbližšími spojenci podnikli vojenskou akci a zmírnili další humanitární utrpení tím, že snížíme schopnost syrského režimu užít chemické zbraně,“ uvedla Mayová a dodala, že útok byl v britském zájmu.
„Pokud by náhodou znovu překročili červenou linii, následovaly by nové údery, ale myslím, že lekci pochopili,“ uvedl francouzský ministr zahraničí Le Drian v rozhovoru poskytnutém stanici BFMTV. Cíle úderů podle něj byly splněny a další prozatím nejsou v plánu. Údery zničily „značnou část chemického arzenálu" syrského režimu.
S vojenským úderem souhlasila také německá kancléřka Angela Merkelová. „Podporujeme, že naši američtí, britští a francouzští spojenci jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN převzali tímto způsobem zodpovědnost,“ dodala Merkelová. Německo podle ní podnikne „veškeré diplomatické kroky", aby zabránilo „erozi úmluvy o chemických zbraních".
Severoatlantická aliance rovněž vyjádřila podporu ohledně sobotního vojenského zásahu. Intervence povede ke snížení schopnosti syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu, oznámil ve svém prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. NATO neustále odsuzuje pokračující používání chemických zbraní Sýrií jako jasné porušování mezinárodních norem a dohod.
Rusko, Írán a Sýrie
Rusko naopak sobotní raketový útok USA, Británie a Francie proti Sýrii důrazně odsoudilo. Podle prezidenta Vladimira Putina je úder aktem agrese vůči suverénnímu státu a dál zhorší humanitární situaci v zemi. Moskva kvůli útoku svolá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Podle slov ruského velvyslance ve Washingtonu Kreml předem upozorňoval, že taková akce bude mít svoje důsledky. „Naše varování byla ale ignorována,“ dodal.
Putin odsoudil útok Západu v Sýrii. Rusko chce svolat mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
Číst článek
Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že sobotní útok vedený USA jen zvýší odhodlání Sýrie „bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země". Rúhání v telefonickém rozhovoru, o němž informoval úřad syrského prezidenta, ujistil Asada, že Írán bude nadále stát po boku Sýrie. Podle Asada přišel třístranný úder USA, Británie a Francie na syrská vojenská zařízení poté, co si Západ uvědomil, že ztratil kontrolu a hodnověrnost v konfliktu.
Rozporuplné Česko
České ministerstvo zahraničí uvedlo, že úder Západu je vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat. Mělo by se ale hledat politické řešení. „S EU a dalšími spojenci vyzýváme všechny aktéry konfliktu, aby přispěli k deeskalaci a obnovili mírová jednání k nalezení politického řešení," uvedla česká diplomacie v tiskovém prohlášení.
„USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbraní. Byly minimalizovány dopady útoku na civilisty,“ uvedla na twitteru ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO). Podobně se vyjádřila i velká část představitelů opozičních sněmovních stran. „Raketové útoky spojenců považujeme za silný varovný signál o tom, že používání chemických zbraní - nota bene proti civilistům - je nepřijatelné,“ uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Česká diplomacie útok na Sýrii podpořila, Hrad ho odsoudil. Ovčáček kritizuje české novináře a neziskovky
Číst článek
Piráti používání chemických zbraní odsoudili. Podporují vznik mezinárodní komise, která by události ve městě Dúmá vyšetřila. Podle Pirátské strany za nočním zásahem Spojenců stála snaha potrestat syrský režim za chemický útok. Akce k trestání považují Piráti ale za předčasné, pokud není jasně potvrzeno, zda se jednalo o chemický útok.
Také podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je chemický útok odsouzeníhodný. „Odpovědí ale není ukázka síly bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Řešení syrského konfliktu se tak bohužel odkládá stejně jako spolupráce mocností na jeho hledání,“ uvedl Hamáček.
Útok naopak zkritizovali komunisté nebo mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Vojenské řešení je vždy až to poslední,“ uvedl Ovčáček. Zároveň osočil novináře a kritiky Zemana, že podporují válku.
„Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad,“ okomentoval situaci předseda KSČM Vojtěch Filip.
„Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, Velké Británie a Francie v Sýrii je správnou reakcí,“ uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. „Odpovědnost za stav v Sýrii nese (syrský prezident Bašár) Asad a jeho spojenci, Rusko a Írán,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.