Počet ukrajinských uprchlíků v Polsku přesáhl 1,7 milionu. Česko zatím vydalo 150 tisíc speciálních víz

Z Ukrajiny do Polska od počátku ruské invaze uprchlo 1,758 milionu lidí. Jen v neděli bylo uprchlíků 82 100, uvedl úřad předsedy polské vlády s odvoláním na pohraniční stráž. Současně ujistil, že Polsko pomůže všem, kdo pomoc potřebují. Česko dosud udělilo více než 150 tisíc speciálních víz, která jsou určena pro lidi zasažené ruskou invazí na Ukrajinu. Jen za neděli jich bylo vydáno 7513.

Varšava/Berlín/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské děti na záchytném stanovišti v polském Přemyšlu

Poláci, kteří se starají o ukrajinské uprchlíky, mají mít podle nedávno přijatého zákona nárok na 40 zlotých denně na osobu. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve Varšavě jednal polský premiér Mateusz Morawiecki se svou litevskou kolegyní Ingrid Šimonytéovou. Oba šéfové vlád se prostřednictvím videa spojili také s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem. K hlavním tématům patřila podpora Ukrajině, uvedl premiérův úřad.

„Polsko a Litva solidárně vyzývají k uložení tvrdých sankcí na Rusko, usilují o dosažení strategické nezávislosti na ruských energetických surovinách a také se intenzivně zasazují o posílení východního křídla Severoatlantické aliance,“ uvedl vládní mluvčí Piotr Müller podle agentury PAP.

Výsledkem jednání tří premiérů má být společné prohlášení odsuzující ruskou invazi na demokratickou Ukrajinu. Mluvčí rovněž poukázal na snahu Polska a Litvy postarat se o Ukrajince, postižené ruskou invazí.

Poláci, kteří se starají o ukrajinské uprchlíky, mají mít podle nedávno přijatého zákona nárok na 40 zlotých denně na osobu (asi 210 Kč), resp. 1200 zlotých měsíčně (asi 6300 Kč). Žádat o výplatu peněz bude možné od 16. března, přislíbil náměstek ministra vnitra Pawel Szefernaker.

‚Strašlivý zmatek‘

Samosprávy, které mají peníze vyplácet, si ale stěžují, že ještě stále nedostaly pokyny z ministerstva, a na „strašlivý zmatek“ v této věci poukazují i lidé, kteří se až dosud o uprchlíky – hlavně ženy a děti – starali na vlastní náklady.

Navíc zákon počítá jen s proplacením dvou měsíců péče o uprchlíky a podmínkou vyplacení zmíněné sumy je také zaregistrování uprchlíků na obecním úřadu, což se ale mnohdy vůbec nedělo, upozornil server Onet.

5:09

‚Světlano, tady se aspoň nestřílí.‘ Ukrajinská psycholožka popisuje cestu uprchlíků na Západ

Číst článek

V Německu se dosud úřadům přihlásilo 146 998 lidí prchajících z Ukrajiny, uvedl v pondělí mluvčí ministerstva vnitra. Dodal nicméně, že skutečný počet ukrajinských uprchlíků v zemi může být mnohem vyšší.

Jednání o náhradách za ubytování

Česká republika udělila již více než 150 tisíc speciálních víz. Cizinecké policii a v asistenčních centrech se v neděli nahlásilo 3491 lidí, celkem se jich zaregistrovalo téměř 85 tisíc. Údaje v pondělí zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru.

Fiala hovořil se Zelenským. Ujistil ho o dodávkách humanitární i vojenské pomoci z Česka

Číst článek

Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do 30 dnů po příjezdu. O speciální víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny odešli po zahájení ruské invaze, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění, a za normálních okolností by se proto museli na Ukrajinu vrátit.

V neděli na online schůzce jednali hejtmani se zástupci vlády o náhradách za ubytování uprchlíků a jejich evidenci. V pondělí večer by pak měla Asociace krajů ČR jednat o připomínkách hejtmanů k vládním opatřením týkajícím se uprchlíků.

Do ČR před válkou uprchlo zatím přes 200 tisíc Ukrajinců. Česko už požádalo Evropskou unii o poskytnutí modulárních humanitárních základen, ve kterých by bylo možné ubytovat až 50 tisíc uprchlíků. Ministerstvo obrany zvažuje pro uprchlíky vybudovat i stanová městečka.

gut, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme