Uložení ostatků krále Richarda III. láká do Leicesteru tisíce zvědavců
Snad už opravdu poslední odpočinek našel král Richard III. Jeho ostatky dnes uložili do hrobky v katedrále v anglickém Leicesteru. Neobvyklý příběh kolem nálezu a identifikace ostatků láká do města tisíce zvědavců.
„Tady se píše historie a já jsem její součástí. Je to opravdu vzrušující. Viděla jsem v televizi několik pořadů o králi Richardovi, prošla jsem si místa tady ve městě, která s králem nějak souvisejí, a navštívila jsem i bosworthské bojiště, kde Richard padl. Dlouho to byla dávná minulost, na kterou se nedalo sáhnout. Ale když se tady našly jeho kosti, je to najednou historie skutečná. Je to něco fantastického,“ říká paní Elisabeth.
Tato drobná paní, která prý víceméně spadá do místní farnosti, je jedním z několika desítek šťastlivců, na které se usmálo štěstí v loterii a směli přihlížet uložení ostatků Richarda III. přímo v hlavní chrámové lodi.
O uložení ostatků krále Richarda III. a o tom, jaký mají význam pro Leicester, natáčel zpravodaj ČRo Jiří Hošek
To, že ostatky katolického krále spočinuly v hrobce anglikánského kostela, zřejmě nevadí.
„V téhle zemi nenajdete krále nebo královnu, kteří by byli pohřbeni v římskokatolickém kostele. Všechny svatostánky, kde panovníci našli před reformací poslední odpočinek, se totiž staly kostely anglikánské církve. Westminsterské opatství nebo všechny velké anglické katedrály – tyhle všechny stavby patří anglikánské církvi. Římskokatolická církev si na Richarda III. nemůže činit naprosto žádné nároky,“ vysvětluje biskup z Leicesteru Tim Stevens.
Slavný král padl roku 1485 v bitvě u nedalekého Bosworthu, kterou vyvrcholila válka růží.
Kostru nedůstojně pohřbeného krále našli archeologové v roce 2012 pod městským parkovištěm v Leicesteru. Nejmodernějšími vědeckými metodami se potvrdilo, že jde skutečně o kosti posledního krále z rodu Plantagenetů.
Právní bitva, která skončila až u Nejvyššího soudu, nakonec rozhodla, že se král z Leicesteru stěhovat nebude.
„Místní lidé jsou velmi pyšní na to, že se Leicester spojuje s osobou Richarda III. Teď můžou být hrdí i na to, že tu máme nové návštěvnické centrum, které interaktivním způsobem vypráví neobvyklý králův příběh. Celá story Richarda III. je diskutabilní, stejně jako otázka, do jaké míry by to mělo město komerčně využít. Není to třeba neuctivé? Ale jak říkám, většina zdejších je na to spojení pyšná,“ uvádí ředitel návštěvnického centra Iain Gordon.
Z jeho slov je patrné, že přetahovaná o to, kde kosterní ostatky krále Richarda spočinou, nebyla jen otázkou prestiže, ale jde v ní také o peníze.
Předpokládá se, že fenomén Richarda III. přinese Leicesteru turistický boom. A ono se to už vlastně ukazuje, protože obrat místních hotelů a atrakcí stoupl mezi lety 2012 a 2013 o 482 milionů liber.
Image od Shakespeara
Více turistů zaznamenala také galeristka Maryam Naraghiová, jejíž podnik je na strategickém místě kousek od katedrály.
„Já se tu nenarodila, a když jsem známým říkala, že bydlím v Leicesteru, tak reagovali slovy: A to je kde? Teď už to veřejnost díky Richardovi zjistila. Přispělo to i k tomu, že si radnice uvědomila, jaká je to šance, a snaží se z Leicesteru udělat hezčí město,“ pochvaluje si Maryam.
Celý humbuk kolem uložení ostatků Richarda III. má za cíl také zlepšit image tohoto krále, který byl stovky let, hlavně díky Williamu Shakespearovi, „zaškatulkovaný“ coby podlý zrádce, hrbáč a nenapravitelný padouch.
Přitom se málo ví, že Richard toho za své dvouleté vlády stihl poměrně dost; zavedl třeba presumpci neviny nebo používání kauce. Nařídil také, aby se všechny zákony přeložily z latiny nebo francouzštiny do angličtiny, aby jim rozuměli opravdu všichni.
„Mám pocit, že čím dál tím víc lidí si začíná myslet, že ta otřesná Richardova reputace nemá úplně pevný základ. Spousta lidí se ale domnívá, že když si to myslel božský Shakespeare, tak to přece musí být pravda! Ale Shakespeare psal divadelní hry, on nepsal historii,“ dodává králi silně fandící předseda společnosti Richarda III. Phil Stone.