Nizozemsko dodá Ukrajině vojenské vybavení. ‚Musí být schopna se bránit,‘ zdůvodňuje ministr zahraničí
Nizozemsko poskytne Kyjevu odstřelovací pušky, radary, neprůstřelné vesty a další vojenské vybavení. Uvedla to v pátek vláda v Haagu, která se rozhodla vyhovět ukrajinské žádosti o dodávky zbraní. Informoval o tom deník de Volkskrant. Krok přichází v době eskalace napětí kolem Ukrajiny, které podle západních zemí hrozí ruská invaze. Moskva tuto možnost odmítá.
„Nadále usilujeme o diplomatické řešení. Ale současně musí být Ukrajina schopna se sama bránit proti možnému ruskému útoku,“ uvedl nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra.
Rozhodnutí o dodávce zbraní podle něj doplňuje politickou, finanční a vojenskou podporu, kterou Nizozemsko již Ukrajině poskytuje, a to jak na bilaterální úrovni, tak na úrovni Evropské unie a Severoatlantické aliance.
Separatisté viní Ukrajinu z ostřelování, podle Kyjeva povstalci porušili příměří šedesátkrát
Číst článek
Podle vyjádření ministerstva obrany zahrnuje dodávka 3000 vojenských přileb a 2000 neprůstřelných vest, 30 detektorů kovů a dva roboty s drátovým naváděním pro detekci min, dva radary pro sledování terénu a pět radarů pro lokalizaci nepřátelského dělostřelectva a odhad místa dopadu granátů a také 100 odstřelovačských pušek s 30 000 kusy munice.
Ministryně obrany Kajsa Ollongrenová v pátek zároveň oznámila, že v souvislosti s napětím na Ukrajině a v jejím okolí bude zvýšen stupeň pohotovosti nizozemských vojsk, které jsou nyní součástí sil rychlé reakce NATO.
Lipavský: Situace na hranicích Ukrajiny je vyostřená. Při eskalaci konfliktu přijdou na řadu sankce
Číst článek
Kabinet dále uvedl, že Ukrajina není členem NATO, a proto „na Ukrajině nebude nasazen žádný nizozemský vojenský personál pro bojové operace“. Pro použití některých zbrojních systémů je nutné školení, to se však odehraje mimo samotnou Ukrajinu.
Rusko soustředilo u hranic Ukrajiny desítky tisíc vojáků, což vyvolalo obavy Západu z ruské invaze. Moskva tvrdí, že nemá v úmyslu napadnout sousední zemi, ale domáhá se od Západu bezpečnostních záruk včetně ujištění, že Ukrajina nebude přijata do NATO. Západ tyto požadavky odmítá, je však ochoten jednat o kontrole zbrojení a o opatřeních na upevnění důvěry.