Nizozemsko dodá Ukrajině vojenské vybavení. ‚Musí být schopna se bránit,‘ zdůvodňuje ministr zahraničí

Nizozemsko poskytne Kyjevu odstřelovací pušky, radary, neprůstřelné vesty a další vojenské vybavení. Uvedla to v pátek vláda v Haagu, která se rozhodla vyhovět ukrajinské žádosti o dodávky zbraní. Informoval o tom deník de Volkskrant. Krok přichází v době eskalace napětí kolem Ukrajiny, které podle západních zemí hrozí ruská invaze. Moskva tuto možnost odmítá.

Haag Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, separatisté, vojáci

Nizozemsko poskytne Kyjevu odstřelovací pušky, radary, neprůstřelné vesty a další vojenské vybavení | Zdroj: Reuters

„Nadále usilujeme o diplomatické řešení. Ale současně musí být Ukrajina schopna se sama bránit proti možnému ruskému útoku,“ uvedl nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra.

Rozhodnutí o dodávce zbraní podle něj doplňuje politickou, finanční a vojenskou podporu, kterou Nizozemsko již Ukrajině poskytuje, a to jak na bilaterální úrovni, tak na úrovni Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Separatisté viní Ukrajinu z ostřelování, podle Kyjeva povstalci porušili příměří šedesátkrát

Číst článek

Podle vyjádření ministerstva obrany zahrnuje dodávka 3000 vojenských přileb a 2000 neprůstřelných vest, 30 detektorů kovů a dva roboty s drátovým naváděním pro detekci min, dva radary pro sledování terénu a pět radarů pro lokalizaci nepřátelského dělostřelectva a odhad místa dopadu granátů a také 100 odstřelovačských pušek s 30 000 kusy munice.

Ministryně obrany Kajsa Ollongrenová v pátek zároveň oznámila, že v souvislosti s napětím na Ukrajině a v jejím okolí bude zvýšen stupeň pohotovosti nizozemských vojsk, které jsou nyní součástí sil rychlé reakce NATO.

Lipavský: Situace na hranicích Ukrajiny je vyostřená. Při eskalaci konfliktu přijdou na řadu sankce

Číst článek

Kabinet dále uvedl, že Ukrajina není členem NATO, a proto „na Ukrajině nebude nasazen žádný nizozemský vojenský personál pro bojové operace“. Pro použití některých zbrojních systémů je nutné školení, to se však odehraje mimo samotnou Ukrajinu.

Rusko soustředilo u hranic Ukrajiny desítky tisíc vojáků, což vyvolalo obavy Západu z ruské invaze. Moskva tvrdí, že nemá v úmyslu napadnout sousední zemi, ale domáhá se od Západu bezpečnostních záruk včetně ujištění, že Ukrajina nebude přijata do NATO. Západ tyto požadavky odmítá, je však ochoten jednat o kontrole zbrojení a o opatřeních na upevnění důvěry.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme