„Dřív, když vlády nevypouštěly tolik peněz, ekonomika rostla, občas to přehnala a pak klesla do rovnováhy. To je normální, neděsme se toho,“ říká bývalá zástupkyně Česka u Světové banky Jana Matesová.
Vasil je jeden z prvních, kterému se podařilo utéct před brannou povinností z Ruska. „Zabít někoho můžete, jen pokud bráníte svůj vlastní život nebo život někoho z rodiny,“ říká v rozhovoru.
Je možné, že Erdogan a Orbán pouze vydírají, a nakonec se ve světle finančních injekcí západních zemí umoudří. NATO ani Evropská unie ale nemají mechanismy pro vyloučení svých nedemokratických členů.
Ženy a děti, vyčerpané a promrzlé. Utíkají ze svých domovů před ruskými tanky. Na hraničních přechodech s Evropskou unií s nimi mluvili zvláštní zpravodajové Ľubomír Smatana a Pavel Novák.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v úterý oznámil, že z Ukrajiny od vpádu ruských vojsk z minulého čtvrtka uprchlo více než 660 000 lidí, převážně žen a dětí.
Ruské tanky míří na Kyjev. Armáda Ruské federace se bude snažit ovládnout strategické oblasti v hlavním městě Ukrajiny, domnívá se analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček.
Lídři aliančních zemí zároveň ve společném prohlášení tvrdě odsoudili ruskou invazi a označili krok prezidenta Vladimira Putina za „hrozivou strategickou chybu“.
Zeman již ve čtvrtek tvrdě odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině, označil ji za zločin proti míru. Kromě summitu B9 se v pátek společně s premiérem Petrem Fialou (ODS) účastní i videosummitu NATO.
Česko zakáže od páteční půlnoci přílety a odlety ruských aerolinek na tuzemská letiště, řekl ministr dopravy Kupka. Polsko jim uzavřelo svůj vzdušný prostor.
Mluvčí Sberbank uvedla, že bylo vedení nuceno uzavřít pobočky kvůli bezpečnostním hrozbám. Před některými pobočkami se tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby či žádali informace o fungování.
„Bojovou rétoriku, kterou Kreml předváděl v poslední době, jsme chápali jako něco, čím chce donutit Západ k jednání, ne jako jeden z prvních kroků k válce,“ říká rusista Marek Příhoda.
Někdy před čtyřmi pěti týdny by takový rozsah brutální agrese ze strany Vladimira Putina asi čekal jen málokdo, komentuje ruskou invazi na Ukrajinu europoslanec ODS Alexandr Vondra.
Od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym, je na Ukrajině stále mimo svůj domov zhruba 1,4 milionu lidí. Agentury OSN varují před vážnou humanitární krizí v zemi.
Po uznání separatistických území na východě Ukrajiny znějí ze světa varování, že Rusko plánuje na Ukrajinu otevřený útok. Jak vypadá situace na ruské straně hranic, nedaleko epicentra napětí?
Hackerské útoky, dezinformace nebo podpora kinetické války. Tím vším se vyznačuje kybernetický konflikt. Zatímco klasická válka zatím zasáhla pouze východ Ukrajiny, v kyberprostoru probíhá všude.
Podle vyjádření nizozemského ministerstva obrany zahrnuje dodávka 3000 vojenských přileb, 2000 neprůstřelných vest, 100 odstřelovačských pušek s 30 000 kusy munice a další.
„Rusko něco říká. A pak je tu to, co dělá,“ prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Rozhodnutí zmírnit napětí v regionu podle něj leží zcela na Vladimiru Putinovi.
„Je to součást nátlakové diplomacie, kdy se jedna strana snaží donutit protistranu k ústupkům. V kontextu rusko-ukrajinského konfliktu je to další politická eskalace z ruské strany,“ říká expert.
„Pokud Ukrajina ještě před příchodem prvního ruského vojáka ekonomicky zkolabuje, lze říct, že Rusové vyhráli. Ukrajinský stát se může oslabit, ne-li zhroutit,“ varuje v rozhovoru analytik Havlíček.
Z Ruska v širším slova smyslu přišli do Izraele mnozí dnešní Izraelci. Přítomnost tak velkého množství příchozích zanechala v kultuře a politice této země dosud viditelné stopy.