Turci v referendu podpořili ústavní reformu
Turci podle očekávání vyslovili souhlas s ústavní reformou. Dodatky k ústavě mají vést ke změnám v soudní hierarchii a k omezení pravomocí vlivné armády. Podle předběžných výsledků pro ně hlasovalo 58 procent voličů.
Změnu ústavy podpořili v referendu lidé ve většině tureckých provincií. Pro hlasovalo téměř celé území Turecka s výjimkou nejzápadnějších oblastí. Volební účast byla podle očekávání vysoká - k urnám přišlo 77,5 procent Turků.
V referendu lidé rozhodovali o tom, zda chtějí změnit osmadvacet let starou ústavu, kterou vytvořila armáda po vojenském převratu v roce 1980.
Podle vlády má být nová ústava demokratičtější a má Turecku usnadnit cestu do Evropské unie. Potvrzuje to i někdejší velvyslanec v Turecku Tomáš Laně.
„Jedna z hlavních překážek vstupu Turecka do Evropské unie byla právě úloha armády. Na druhou stranu i zákaz politické strany ústavném soudem, jak k tomu docházelo dosud, je antidemokratický přístup, čili i to by mělo napomoci přiblížit Turecko Evropské unii,“ připomněl Laně.
Vítězství premiéra Erdogana
Schválení nové ústavy ve všelidovém hlasování je vítězstvím hlavně pro premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jeho islamistickou Stranu spravedlnosti a rozvoje. Podle pozorovatelů výsledky referenda předznamenají i podobu parlamentních voleb v příštím roce.
Opozice ale namítá, že například plánované změny ve jmenování soudců ohrožují jejich nezávislost a umožňují vládě neomezenou moc.
Hlasování se neobešlo bez protestů v některých tureckých městech. V Istanbulu například čelila jedna z volebních místností útoku zápalnými lahvemi. Na 150 lidí po celé zemi bylo zatčeno kvůli narušování průběhu voleb.