Na frontovou linii i k blokovanému přístavu Mariupol. Petříčkova návštěva Ukrajiny pokračuje
Linie dotyku, nebo také frontová linie. Tak se říká na Ukrajině pomyslné čáře, na které se na východě země zastavily boje mezi separatisty v oblasti Donbasu a ukrajinskými bezpečnostními jednotkami. Právě tam se v úterý chce dostat český ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD spolu s ukrajinským a dánským kolegou. Navštíví také přístav Mariupol na břehu Azovského moře zasažený ruskou blokádou Kerčského průlivu u Krymu.
Na zdi kyjevského komplexu Michajlovského kláštera jsou velké billboardy, pod nimi květiny a svíčky. Na billboardech jsou tisíce fotografií a jmen těch, kdo padli od roku 2014 v bojích na východě Ukrajiny.
700 kilometrů na jihovýchod odsud jsou Doněck a Luhansk. Už skoro 5 let jsou ale v moci separatistů a i přes dohody a příměří se na hranici s rebely ovládaným územím střílí téměř každý den.
„Chceme poděkovat České republice za podporu snah Ukrajiny udržet územní celistvost. Jsme vděční, že je český postoj stejný už mnoho let,“ ocenila místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivanna Klympušová-Cincadze stabilní stanovisko české vlády k sankcím vůči Rusku za podporu separatistů a odmítání ruské anexe Krymu.
Petříček při návštěvě Kyjeva mluvil o ruské agresi. S ukrajinským ministrem domluvil vznik fóra historiků
Číst článek
Také šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin věří v pevnost českých postojů.
Při návštěvě českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka řekl, že bude rád diskutovat s prezidentem Milošem Zemanem o jeho názoru, že obsazení ukrajinského Krymu Ruskem je nutno brát jako hotovou věc. Chce se bavit o faktech a pravidlech mezinárodního práva, pokud bude mít možnost se s prezidentem setkat.
Na styčnou linii
Českou podporu jede ministr zahraničí Petříček ukázat přímo do ohniska konfliktu. S dánským kolegou a doprovázený ukrajinským ministrem Klimkinem podniká cestu do přístavu Mariupol sužovaného ruskou blokádou Kerčského průlivu u Krymu.
Má záměr podívat se i na linii dotyku ukrajinských bezpečnostních sil s oblastí v moci rebelů.
„Moje cesta do Mariupolu má samozřejmě symbolický význam, zároveň se chci seznámit se situací na místě, chci si také udělat lepší obraz o tom, jaký má omezení průplavu Kerčského průlivu ekonomický dopad na jeden ze strategických přístavů," uvedl český ministr zahraničí.
O tom, jestli se český, dánský a ukrajinský ministři zahraničí nakonec dostanou až na styčnou linii s územím ovládaném separatisty, rozhodne bezpečnostní situace na místě.