Ministra Petříčka zbrzdilo špatné počasí v Kyjevě. Na Ukrajinu odletí až v pondělí
Odlet šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka na návštěvu Ukrajiny, původně plánovaný na nedělní odpoledne, zkomplikovalo nepříznivé počasí v Kyjevě. Ministr tak má odletět v pondělí časně ráno. Ministerstvo zahraničí v předvečer návštěvy uvedlo, že mezi hlavní témata rozhovorů bude patřit podpora územní jednoty a suverenity Ukrajiny, podpora reforem a česko-ukrajinské vztahy.
V pondělí se má setkat s prezidentem Petrem Porošenkem, svým protějškem Pavlem Klimkinem, místopředsedkyní vlády Ivannou Klympušovou-Cincadzeovou, místopředsedkyní parlamentu Irynou Heraščenkovou či představiteli krymských Tatarů, protestujících proti ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.
Petříček v úterý navštíví i východ Ukrajiny, včetně přístavu Mariupol, který zasáhlo omezení lodního provozu ze strany Ruska v klíčovém Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem.
Petříček doporučil čínskému velvyslanci, aby z facebooku smazal příspěvek o schůzce s Babišem
Číst článek
Zde se loni v listopadu také stal incident, při kterém Rusové střelbou zranili ukrajinské námořníky, zajali je a zmocnili se tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva. Petříček počítá se společným prohlášením na toto téma s dánským kolegou, který také bude v Mariupolu.
Česko podporuje Ukrajinu
„Česká republika podporuje Ukrajinu, ukrajinskou svrchovanost a územní celistvost. Tuto podporu chceme vyjádřit i na místě. Zároveň ale chceme hovořit i o příležitostech v prohlubování ekonomické spolupráce našich dvou zemí. Ukrajina je 20. nejvýznamnější obchodní partner České republiky. Je tam hodně příležitostí pro naše podnikatele, zároveň ale chceme hovořit i o některých otázkách, a to i minulosti. Je to téma stále živé a měli bychom najít cestu, jak se s tím vypořádat,“ řekl ministr českým novinářům na letišti.
Petříček už dříve uvedl, že by chtěl s ukrajinskými představiteli mluvit také o ukrajinském zákoně, který rozšiřuje řady válečných veteránů, jimž přísluší sociální výhody, o takzvané banderovce. Jde o někdejší příslušníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA), ozbrojené složky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery. UPA za druhé světové války na některých místech Ukrajiny spolupracovala s Němci, jinde s nimi bojovala. Někteří členové UPA se podíleli na vyvražďování Židů, Poláků a volyňských Čechů.