Tisk: Konflikt svobody víry a slova vyřeší jen dialog

Rozruch kolem karikatur proroka islámu.Evropský pracovní trh. Derniéra slovenského premiéra. To jsou některá z témat, kterým se věnuje čtvrteční zahraniční tisk

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Mír přinese respektování jak svobody slova, tak muslimské víry, píše dnes v souvislosti se skandálem kolem karikatur proroka Mohameda americký deník Christian Science Monitor.

Konflikt, který vznikl při střetu svobody náboženského vyznání a svobody slova, musíme vyřešit dialogem. Nejdůležitější teď je, aby se nám všem - jako světoobčanům - podařilo zmírnit stávající krizi a abychom dokázali přistupovat k celé záležitosti jasně, slušně a s respektem, konstatuje list.

Opravdu velmi, velmi pomalu se američtí politici přidávají k solidaritě s Dány a ostatními Evropany, proti kterým na Blízkém východě a v jižní Asii už více než dva týdny útočí organizované skupiny Muslimů, konstatuje rakouský deník Der Standard.

Důvodem pro současnou americkou zdrženlivost a rezervovanost je to, že jak Washington, tak velké americké deníky zkrátka dost dobře neví, proč by se měly chovat solidárně ke karikaturistům na druhé straně Atlantiku, píše deník Der Standard.

Slovenský deník SME se ve svém dnešním vydání věnuje problematice evropského pracovního trhu. Těsně před rozšířením Evropské unie rozpoutali ve Velké Británii opoziční konzervativci a některé bulvární deníky kampaň proti rozhodnutí Tonyho Blaira otevřít pracovní trhy pro občany zemí střední a východní Evropy.

Existovaly dokonce dramatické scénáře popisující valící se hordy Poláků nebo Slováků, kteří budou pracovat ve Velké Británii, zatímco jejich příbuzní budou doma čekat na šeky, které jim od nich z Velké Británie budou pravidelně chodit. Podle zprávy českého komisaře Vladimíra Špidly o tom, jak to vlastně s avizovaným stěhováním národů dopadlo, je totiž všechno jinak, píše deník SME.

Další slovenský deník se věnuje hlavnímu domácímu tématu tohoto týdne - vládní krizi. Ještě před několika dny patřil slovenský premiér Mikuláš Dzurinda k premiantům na mezinárodní politické scéně, konstatují Hospodarske noviny.

Svět tleskal reformám jeho kabinetu, koaliční partneři si zvykli na jeho závislost na nezávislých poslancích a bezradná opozice v nejrůznějších průzkumech veřejného mínění sčítávala své desetiny procent.

Velká část občanů se s Dzurindou trpělivě učila skloňovat mantru "oprava reforem". I mistr tesař politické taktiky se ale utne. A v případě předsedy vlády a nejsilnější koaliční strany jsou tentokrát důsledky katastrofální, píše list.

Martin Hromádka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme