Tisk: Češi valorizují komunistickou stranu
Cena komunistické strany v České republice stoupá. Hodnocení bruselské audience Paula Wolfowitze. Na mořích stále řádí piráti. To jsou některá z témat čtvrtečního výběru ze zahraničních novin.
Češi valorizují komunistickou stranu, tak zní název článku rakouského deníku Der Standard, který reaguje na českou koaliční krizi. Křesťanští demokraté včera ohlásili odchod ze společné středolevicové vlády. O osudu premiéra Stanislava Grosse tak nerozhodnou koaliční partneři, nýbrž komunisté, domnívá se rakouský deník. Zatím se neví, zda komunisté vládu podpoří, ovšem dá se usuzovat, že by menšinový parlament mohl být komunisty trpěn.
Šéf komunistů má dobrou taktiku: nikdy nevyloží všechny karty na stůl. Zjišťuje tak, jak vysokou mají komunisté cenu, myslí si rakouský deník. Komunistům je nejvíc vyčítáno, že stranu po listopadovém převratu řádně nereformovali a nikdy se nevypořádali s minulostí. Ovšem s osmnácti procenty po parlamentních volbách v roce 2002 je to významný levicový hráč na politickém poli. A nyní je jasné, že sociální demokraté se bez jejich podpory neobejdou, dodává rakouský Der Standard.
Paul Wolfowitz, kontroverzní americký kandidát na šéfa Světové banky, včera v Bruselu přesvědčoval evropské zástupce této instituce. Právě dnes by měl být oficiálně zvolen čtyřiadvacetičlenným výborem této banky. Wolfowitzovo včerejší vystoupení hodnotí britský deník Financial Times. Audience trvala dvě hodiny a po jejím skončení zazněly z úst některých zúčastněných pochvalné výroky.
I přes svou kontroverzní minulost prý dokázal přesvědčit, že si od politiky prezidenta Bushe dokáže zachovat odstup, uvádí britský list. I přes tyto pozitivní reakce však Paul Wolfowitz svou evropskou návštěvu nemůže hodnotit pozitivně. Pouze sedm z pětadvaceti členů Evropské unie totiž vyslalo na schůzku ministra nebo dokonce šéfa diplomacie. Ostatní se spokojili pouze s účastí velvyslance. I to o něčem vypovídá, myslí si britský list Financial Times.
Mistrovství světa v kopané se teprve rozehrává v jednotlivých kvalifikačních skupinách, přípravy německých organizátorů jsou ale pochopitelně v plném proudu. O jednom zajímavém projektu píše dnešní Berliner Morgenpost. Listoval v něm zpravodaj Českého rozhlasu v Německu David Šťáhlavský.
Víte, že na mořích stále řádí piráti? Zpráva norského deníku Aftenposten dokazuje, že piráti nepatří pouze do romantických příběhů z minulého století. Podle zprávy norského deníku bylo jen za poslední rok přepadeno sedm norských lodí.
Nejnebezpečnější jsou prý indonéské vody. Právě zde byla například loni přepadena loď Syrena, vážící 48.000 tun. V noci, když kotvila, ji napadlo sedm mužů ozbrojených mačetami. Další plavidlo zas na rychlém člunu dostihli maskovaní a těžce vyzbrojení bukanýři a přinutili je zastavit.
Oběma lodím se nakonec podařilo piráty zneškodnit, dodává norský deník. V~indonéských vodách přepadli loni piráti na 100 lodí. Po tsunami toto číslo pravděpodobně vzroste, odhaduje norský deník Aftenposten.