Syrské Hamá je podle svědků opět pod palbou vládních sil
Syrské město Hamá je podle místních svědků opět pod palbou těžkých zbraní. Tanky prý už vjely také do města Albú Kamál. I po začátku postního měsíce ramadánu tak zřejmě pokračuje ofenzíva syrské armády. Jen včera přitom v Hamá podle nevládních organizací zemřelo nejméně 80 neozbrojených civilistů, možná ale až 145.
Německo proto, těsně před koncem svého předsednictví, svolalo na dnešek mimořádné zasedání Rady bezpečnosti. Přímá vojenská intervence je ale zřejmě vyloučená, prohlásil to britský ministr zahraničí William Hague.
Rada bezpečnosti by ale na režim prezidenta Bašára Asada mohla uvalit sankce. Evropská unie už v reakci na poslední civilní oběti své stávající sankce rozšířila. Co přesně se ale ve městě Hamá v neděli stalo, se ale podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka zjistit nedá.
Situaci v Sýrii rozebral ve Světě o druhé blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček
„Já bych rozhodně nezpochybňoval, že byly zabity desítky lidí, spíš ale jde o výklad okolností, které tomu předcházely. Protože jestliže opozice říká, že oběťmi jsou výhradně civilisté, kteří jenom demonstrovali proti vládě, zatímco vláda argumentuje přítomností ozbrojenců, kteří třeba útočili na policejní stanice, tak obojí asi musíme brát s trochou opatrností a na obojím může být trocha pravdy.“
„Například opozice včera tvrdila, že na střechách domů v Hamá se pohybují desítky odstřelovačů, kteří střílejí do lidí. Jenomže potom se stejným údajem přišla i vládní média, a ta říkala, že to byli protivládní rebelové, kteří do lidí stříleli, aby tam zřejmě něco vyprovokovali. Ta situace je opravdu velmi nepřehledná, a je také zajímavé, že ne všichni to hodnotí jako masakr a pouze obecně vyjadřují velké znepokojení a rozhořčení nad zabíjením civilistů,“ uvedl náš zpravodaj ve Světě o druhé.
Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová řekla, že je šokována tím, co se v Hamá dělo. Podobná slova zazněla ze strany britského ministra zahraničí nebo amerického prezidenta Baracka Obamy. A také třeba Rusko, které bývá v těchto věcech zdrženlivé a spíše straní Sýrii, uvedlo, že zabíjení civilistů musí okamžitě ustat.
Mezinárodní společenství se ale zatím nebylo schopné sjednotit na společném stanovisku k událostem v Sýrii. Možná se tak stane při dnešním jednání Rady bezpečnosti OSN.
„Problém je, na čem se sjednotí. A pochopitelně, když je třeba zohlednit různé protichůdné názory a opatrné postupy, tak ta rezoluce nebo stanovisko může být úplně bezzubé, jako ostatně to předchozí,“ konstatoval zpravodaj ČRo na Blízkém východě.