Přistoupili jsme na příměří v Idlibu, oznámila syrská vláda. V povstalecké baště ale pokračují tvrdé boje

Syrská vláda ve čtvrtek oznámila, že přistoupila na podmíněné příměří v severozápadní Sýrii. S odvoláním na syrská státní média o tom informovala agentura AP. Rusko podle agentury Interfax rozhodnutí Damašku uvítalo. Syrská armáda a její spojenec Rusko vedou v severozápadní provincii Idlib poslední tři měsíce ofenzivu, jejímž cílem je dobýt poslední baštu odpůrců prezidenta Bašára Asada.

Damašek (Aktualizováno: 21:40 1. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená budova v syrském Idlibu

Zbořená budova po náletech v syrské provincii Idlib. | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Oznámení Damašku přišlo několik hodin poté, co generální tajemník OSN António Guterres ohlásil, že mezinárodní organizace bude vyšetřovat útoky na zařízení v severozápadní Sýrii, která mají podporu světové organizace.

Rozhodnutí předcházela diplomatická petice, kterou předložila většina členů Rady bezpečnosti OSN. Boje v oblasti si dosud vyžádaly stovky životů a přinutily statisíce lidí opustit své domovy.

Přes sto mrtvých a 400 tisíc lidí na útěku. OSN spočítala následky syrských náletů

Číst článek

Největší skupinou, která stojí proti vládnímu vojsku a jeho spojencům v Idlibu, je Haját Tahrír aš-Šám (HTS), známá dříve jako fronta An-Nusra. V oblasti působí i skupiny, které podporuje Turecko.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová minulý pátek prohlásila, že světové mocnosti se nesnaží krizi v Sýrii vyřešit s dostatečným odhodláním. Podle jejího úřadu zemřelo od 30. dubna, kdy ofenziva začala, nejméně 450 civilistů, z toho více než sto lidí jen za posledních deset dní. Přes 440 tisíc obyvatel regionu muselo kvůli náletům opustit svoje domovy.

Demilitarizované pásmo

Exilová Syrská organizace pro lidská práva, která dění v Sýrii dlouhodobě monitoruje a která sídlí v Británii, ve čtvrtek oznámila, že zatím nezaznamenala známky klidu zbraní v regionu. Tvrdé boje podle ní pokračovaly zejména na jižním okraji povstalecké bašty.

Neúplné příměří. Syrská a ruská armáda nadále bombarduje Idlib, tři turečtí vojáci byli zraněni

Číst článek

Nejmenovaný armádní činitel podle syrských státních médií uvedl, že rozhodnutí o klidu zbraní je podmíněno tím, že povstalci ustoupí 20 kilometrů. Rovněž se mají držet mimo demilitarizované pásmo, které je obklopuje. Do kdy musí povstalci požadavek splnit, armáda podle AP neuvedla.

V Idlibu mělo podle loňské rusko-turecké dohody vzniknout demilitarizované pásmo. Tehdy se povstalci měli v jednotlivých místech stáhnout 25 kilometrů. To se však nestalo, přičemž dohoda také ztroskotala na neochotě rebelů složit zbraně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme