Sýrie hlásí přes 300 mrtvých civilistů a útoky na své ambasády ve světě

Až 300 lidí zahynulo při útoku syrské armády na město Homs. Tvrdí to syrská opozice i syrští ochránci lidských práv působící v Londýně. Pokud je informace pravdivá, byl by pátek zatím nejkrvavějším dnem desetiměsíčních nepokojů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Homs je ustavičnými boji již značně poničené. Ilustrační foto.

Město Homs je ustavičnými boji již značně poničené. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Opozice tvrdí, že vládní síly zabily při nočním ostřelování Homsu více než 300 civilistů. Syrský režim ale odpovědnost popírá a obviňuje neznámé ozbrojence.

Kvůli zprávám o ostřelování civilních čtvrtí Homsu zaútočili odpůrci syrského prezidenta Asada na několik syrských ambasád.

Stovky lidí vyplenily syrskou ambasádu v Káhiře. Demolovaly nábytek a počítače a část objektu se pokusili zapálit. Demonstranti pronikli i na ambasádu v Berlíně, a také tu zčásti vyplenili. Kamení létalo také na syrskou misi v Londýně a demonstrovalo se ve Washingtonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v syrském Homsu a jednání Rady bezpečnosti OSN informuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Zprávy o novém masakru v Homsu přicházejí pár hodin před hlasováním, které k Sýrii chystá Rada bezpečnosti OSN. Odpoledne mají zástupci 15 zemí hlasovat o návrhu odsuzujícím syrský režim. Není jasné, jak silně bude v rezoluci obsažena také chystaná výzva k Asadovu odchodu. Rusko a Čína totiž dávají najevo, že takový dokument by vetovaly.

Na pozadí dramatických zpráv probíhají debaty světových diplomatů. „Kdo zablokuje chystanou rezoluci, ponese velkou historickou odpovědnost,“ shrnul postoj Západu francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Rusko odmítá dohodu o Sýrii v Radě bezpečnosti OSN

Číst článek

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ale dokument odmítá. Jak řekl, navrhovaná rezoluce odsuzující jenom syrskou vládnu a ne ozbrojenou opozici je „nepřijatelné nadržování jedné straně občanské války".

V zákulisí se tedy stále jedná o textu i o tom, zda a kdy se o něm bude rozhodovat. Američané doufají, že to bude ještě během soboty. Rusové mezitím oznámili, že Lavrov poletí příští týden do Sýrie za prezidentem Bašárem Asadem. Doprovázet ho má šéf ruské rozvědky Michail Fradkov.

Břetislav Tureček, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme