Mezi mrtvými jsou vojáci i civilisté. Byli přítomni velitelé syrské armády a vysoce postavení představitelé ministerstva vnitra. Syrská vláda útok připisuje „teroristickým organizacím“, píše AFP.
Syrská státní agentura SANA předtím informovala, že syrská protivzdušná obrana zachytila izraelský útok u Damašku. SANA stejně jako Syrská organizace pro lidská práva útok připisuje Izraeli.
Homský guvernér Basám Bársík řekl, že se nyní skupiny civilní obrany snaží uhasit požár, který vypukl při nakládce ropy. Na místě podle něj nejsou žádní zranění ani mrtví.
Na vojenskou základnu v Homsu dopadlo několik raket. Informovala o tom syrská státní televize, podle opozice zemřelo 14 lidí. Státní média z útoku obvinila Spojené státy. Pentagon ale útok odmítá.
SLEDOVALI JSME ONLINE. Vhodná a přiměřená reakce i rozkol mezi USA a Ruskem. Světové velmoci reagují na zásah USA v Sýrii. „Volám na všechny civilizované země, aby se k nám přidaly, abychom ukončili vraždění a prolévání krve v Sýrii,“ řekl Donald Trump na tiskové konferenci, kde oznámil útok na syrské letiště nedaleko Homsu. Podporu mu vyjádřila řada západních zemí a politiků, přidal se Izrael, Saudská Arábie nebo syrská opozice. Rusko ale upozornilo, že nálety mohou zmařit snahy v boji proti terorismu v Sýrii a zasáhnou rusko-americké vztahy.
Nejméně 42 mrtvých si v syrském městě Homs vyžádaly sebevražedné útoky, jejichž terčem byla dvě místní sídla bezpečnostních sil, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva, která konflikt v zemi monitoruje s pomocí lidí v terénu. K útokům se přihlásila islamistická Fronta dobytí Sýrie blízká teroristické síti Al-Káida.
Válka v Sýrii ho připravila o domov i kamarády a jeho rodiče mu nemohli koupit ani dárek k narozeninám. Příběh malého Petera z Homsu měl ale díky posluchačce Českého rozhlasu přece jen šťastný konec. Reportáž slyšela paní Jolana Přibylová z Pardubic a chlapci splnila jeho velké přání - dostat hodinky. Příběh má po dvou letech pokračování. Za Peterem se před pár dny vydal zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.
Stovky, převážně křesťanských rodin se vracejí do starého Homsu. Kdysi výstavní a starobylé město padlo za oběť válce mezi povstalci a vládními jednotkami. Po pěti letech vypadá jako rozbombardované Drážďany nebo Varšava na konci 2. světové války, už ale není městem duchů, naopak se do něj zase, i když pomalu vrací život.
V syrském Homsu se po několika letech bojů znovu začaly sloužit mše. Z tamních kostelů si před pěti lety udělali základny povstalci ze Svobodné syrské armády, kteří se postavili na odpor prezidentovi Bašárovi Asadovi. Křesťané, kteří z Homsu tehdy uprchli, se ale teď vracejí zpět.
Nejméně 119 lidí zemřelo při dvou pumových útocích v syrském městě Homs. Exploze automobilů naložených výbušninou zranila také nejméně 100 lidí. K atentátům v centru města se zatím nikdo nepřihlásil. V lednu ale spáchala podobný útok organizace Islámský stát. V obou případech předcházela atentátům úspěšná ofenziva syrské armády proti džihádistům.
Při dvou sebevražedných útocích na armádní kontrolní stanoviště v syrském Homsu zahynulo nejméně 22 lidí. Dalších více než sto osob utrpělo zranění, uvedla syrská státní televize.
Ze syrského Homsu se stahují poslední povstalci. Na základě lokálního příměří jim bezpečný odchod umožňuje syrská vládní armáda. Předměstí Wá´ir bylo poslední částí města, kterou povstalci ovládali. Jeho obyvatelé žili už přes dva roky v obležení syrskými vojáky. Homs, kdysi nazývaný hlavním městem syrské revoluce, se tak zcela vrátí pod kontrolu Asadova režimu.
Příběh malého syrského chlapce z vybombardovaného Homsu zaujal i posluchače Radiožurnálu, po odvysílání příspěvku mu dokonce splnili jeho narozeninové přání. Chtěl totiž hodinky, jeho rodiče si ale nemohli dovolit mu je koupit. I díky ochotě dalších lidí nakonec desetiletý Petr svůj vytoužený dárek dostal.
Tragickým symbolem druhé světové války se stala Varšava nebo Drážďany. Kdysi výstavní města se kvůli bombardování změnila v hromady neobyvatelných sutin. Stejně dnes vypadá syrský Homs, v jehož starém centru se přes dva roky ukrývali bojovníci opozice i islamisté. Před zhruba třemi týdny centrum po dohodě s vládními vojsky opustili a nyní se sem vracejí první obyvatelé. Čeká je ale tristní pohled i živoření v sutinách.
Do syrského Homsu se život vrací jen velmi pomalu. Po více než dvouletém boji mezi syrskou opozicí a islamisty na jedné a vládními jednotkami na druhé straně totiž zbyly z kdysi pulzujícího starého Homsu jen trosky. A lidský hlas je mezi ruinami domů slyšet jen výjimečně.
Syřané zítra půjdou volit prezidenta, ani den před hlasováním však v zemi není klid. Například na předměstí Homsu dnes výbušnina umístěná v automobilu zabila deset lidí. Podle státních médií mohou za útok islamističtí povstalci. Na jiných místech však zase podle povstalců útočila armáda, a i tyto akce si vyžádaly řadu obětí.
Ze syrského Homsu se začali dobrovolně stahovat opoziční bojovníci. Město bylo dva roky svědkem nejtvrdších bojů syrské občanské války. V posledních měsících ho ale obléhala syrská armáda a tamní obyvatelstvo i opoziční bojovníky vyhladověla. Rebelové proto s armádou uzavřeli dohodu o odsunu, která nemá v dosavadním konfliktu obdoby.
Stovky lidí stále zůstávají v obleženém městě Homs na západě Sýrie. Během příměří město část lidí opustilo, teď ale byla evakuace přerušena. Humanitární organizace doufají v brzké obnovení příměří, které by mohlo zachránit až 2500 lidí.
Situace okolo syrského Homsu zůstává mimořádně napjatá. Podle svědků se na mnoha místech stále bojuje. Ve vesnici Trímsa nedaleko Homsu zemřelo podle opozice ve čtvrtek při nejhorším krveprolití od začátku bojů přes 220 lidí, hlavně civilistů.
Syrské město Homs je opět cílem bombardování. Podle protivládních povstalců tam dnes přišlo o život nejméně 11 lidí. Zraněných jsou desítky a lékařská pomoc je nedostatečná.
Desítky obětí si za poslední den zřejmě vyžádal pokračující konflikt na mnoha místech v Sýrii. Vládní a protirežimní ozbrojenci bojují například ve městě Rastan. Pod intenzivní palbou armády je podle svědků i dlouhodobě obléhané město Homs.
Symbolem syrské revoluce se stalo město Homs. Jeho čtvrť Bábá Amr čelila ostřelování syrskou armádou celý měsíc, potom se vzbouřenci vzdali. Humanitární situace ve městě je nadále kritická a z Homsu přicházejí zprávy o nových a nových obětech. Těžké časy se tamním obyvatelům daří přežít i díky lidem, kteří pašují do Sýrie pomoc.
Šéfka OSN pro humanitární operace Valerie Amosová se dostala do zdevastované části syrského Homsu. Byla členem mise, kterou do čtvrti Bábá Amr vypravil syrský Červený půlměsíc. V uplynulých týdnech na oblast útočila syrská armáda, protože se tam skrývali ozbrojení povstalci. Po stažení rebelů se tam ale od minulého týdne stále nepodařilo dostat humanitární pomoc.
Syrská vláda stále nepustila konvoj s humanitární pomocí do dobytého Homsu. V Damašku s ní o tom chce jednat šéfka humanitární sekce OSN Valerie Amosová. Do Sýrie také míří zvláštní velvyslanec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan.
Ze Sýrie přicházejí další zprávy o násilí a obětech. Syrské jednotky pokračují v ofenzívě proti odpůrcům režimu. Podle opozičních organizací armáda ostřeluje další část Homsu, Jobar. Do města se navíc stále nedaří dostat zahraniční humanitární pomoc. Konvoj, vypravený Mezinárodním červeným křížem, už od pátku čeká před branami.
Před branami syrského města Homs, které je baštou opozice, zadržely vojenské jednotky konvoj sedmi kamionů se zahraniční humanitární pomocí Červeného kříže. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun to označil za nepřijatelné. Opozice se domnívá, že za zadržením konvoje je především snaha vojáků odstranit důkazy, že po čtvrtečním dobytí čtvrti Babá Amr byly zastřeleny desítky lidí.
0:40
|Jan Prokeš, Adéla Havránková, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
Generální tajemník OSN je zděšen zprávami, které dostává ze Sýrie. Během Valného shromáždění OSN v New Yorku Pan Ki-mun ostře zkritizoval syrskou vládu. Minulý týden se z Homsu podařilo uprchnout zraněnému britskému fotografovi listu Sunday Times Paulu Conroyovi.
Konvoj sedmi kamionů Červeného kříže s humanitární pomocí dorazil do syrského Homsu a chystá se vstoupit do čtvrti Bábá Amr. Ta byla v posledních týdnech odříznuta od světa a ostřelována syrskou armádou, která ji obsadila poté, co se z ní povstalci včera stáhli. Konvoj přiveze například jídlo a léky. Zároveň by měl evakuovat raněné. Misi umožňuje skutečnost, že syrské úřady vyhověly žádosti Mezinárodního výboru Červeného kříže o "humanitární příměří".