Svoboda médií ve světě se zhoršila, říká nová analýza Reportérů bez hranic. Česko si ale v žebříčku polepšilo
Česko si polepšilo v žebříčku svobody médií. Světově se ale situace rekordně zhoršila. Vyplývá to z analýzy nevládní organizace Reportéři bez hranic. Ta už 21 let vydává roční zprávu o svobodě médií ve světě – letos hodnotila 180 zemí.
Česko se v žebříčku umístilo na čtrnáctém místě. Polepšilo si o šest míst v porovnání s loňským rokem. Slovensko je za Českem na sedmnácté pozici a poskočilo tak o deset příček.
Svoboda médií ve světě se loni rekordně zhoršila. Uvádí to organizace Reportéři bez hranic ve své analýze 180 zemí. Česko si ale podle organizace polepšilo.
Ve světě se svoboda médií spíše zhoršila. Jak na svých stránkách uvádějí Reportéři bez hranic, v rekordním počtu, tedy ve 31 zemích světa, je situace „velmi vážná“. To znamená, že země spadají do nejnižší kategorie hodnocení indexu. Česko je v kategorii „uspokojivé“.
Té nejvyšší úrovně – hodnocené jako „dobrá“ – dosáhlo jen osm zemí, všechny z nich jsou v Evropě. Na prvním místě se umístilo Norsko, stejně jako loni. Naopak poslední tři země z celkového žebříčku jsou všechny asijské, Vietnam, Čínská lidová republika a Severní Korea.
Generální tajemník Reportérů bez hranic Christophe Deloire řekl britskému Guardianu, že výrazné zhoršení situace způsobil zejména větší tlak autoritářských politiků na média a novináře.
Rychlý technologický pokrok podle něj navíc umožňuje vládám a politickým aktérům zkreslovat realitu – falešný obsah se totiž publikuje snadněji než kdykoli předtím.
Chaos ale působí i umělá inteligence (AI), jak uvádí zpráva. AI totiž „načerpá“ nějaký obsah a vytvoří z něj syntézy, které nesplňují novinářské zásady.
Je to reálná fotka, nebo dílo umělé inteligence? Vyzkoušejte si, jestli poznáte rozdíl
Číst článek
To se netýká jen textu – vytvořit fotografii nerozeznatelnou od skutečné je dnes otázkou několika vteřin – jako příklad můžeme uvést fotku papeže Františka v luxusní bílé péřové bundě, kterou vygenerovala umělá inteligence a která v březnu oblétla svět.
Tento spíše úsměvný příklad ale ukazuje, jak snadné je v současnosti ohýbat skutečnost.
Reportéři bez hranic studují v rámci hodnocení pět oblastí, které jsou indikátorem dobrého nebo špatného stavu svobody médií. Je to politický, ekonomický a sociokulturní kontext, právní rámec a zázemí a také bezpečnost.
Je to realita, nebo umělá inteligence? Lidé to rozliší podle kontextu, radí expertka na komunikaci Hejlová
Číst článek
V každé z těchto oblastí můžou jednotlivé země získat nula až 100 bodů. Ty jim Reportéři bez hranic přidělují jednak na základě kvantitativní analýzy.
Může to být třeba počet případů, kdy někdo napadl nebo ohrozil novináře, ale taky na základě dotazníků a rozhovorů s odborníky a samozřejmě i s konkrétními novináři.
Jejich cílem tak bylo zhodnotit třeba míru politického tlaku na média, možnosti přístupu k informacím, míru sociálního a kulturního omezení, nebo například možnosti ochrany zdroje.