Trump se na summitu G20 krátce sešel s Putinem, na kterého naléhá Merkelová kvůli kerčské krizi

Historicky první summit skupiny nejsilnějších ekonomik světa G20 na půdě Jižní Ameriky v sobotu pokračuje druhým dnem. Páteční program v Argentině narušily technické potíže letadla německé kancléřky Angely Merkelové, kvůli kterým dorazila s mnohahodinovým zpožděním. Kromě tradičních politických témat do jednání výrazně zasahují i aktuální kauzy a spory- například situace v Azovském moři, nebo vražda novináře Džamála Chášukdžího.

Buenos Aires Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit G20 v Buenos Aires

Summit G20 v Buenos Aires | Zdroj: Reuters

Během pátečního programu lídři dvaceti největších světových ekonomik v Buenos Aires stihli první plenární zasedání či společnou fotografii, která je pro takové akce typická. Na té letošní je ale netradičně jen 19 zástupců, protože německá kancléřka většinu pátečního programu nestihla.

Řada politiků se taky setkala na separátních schůzkách. Ruský prezident Vladimir Putin mluvil třeba s francouzským prezidentem Macronem a britská premiérka Theresa Mayová tlačila na saúdského korunního prince Muhammada Bin Salmána, aby vyšetřil vraždu saúdského novináře Džamála Chášukdžího v Turecku.

Summit zemí G20 začal bez Merkelové, do jednání se promítne ukrajinská krize i vražda Chášukdžího

Číst článek

Saudský princ Salmán stál při pořizování oficiální fotky na samém kraji skupiny. Nestranili se ho například ruský prezident Putin nebo americký prezident Donald Trump. Kromě Mayové ale jednal jen s indickým prezidentem Módím a Emmanuelem Macronem.

Ten ho stejně jako Theresa Mayová důrazně žádal o vyšetření Chášukdžího vraždy. Turecko a Spojené státy vyjádřily obavy, že o přípravách vraždy opozičního novináře, který kritizoval režim i královskou rodinu, věděl. 

Ruský prezident Putin je na summitu pod tlakem kvůli incidentu v Kerčské úžině, při kterém ruské vojenské lodě napadly ukrajinské čluny a zajaly jejich posádky. Německá kancléřka Merkelová po schůzce s Putinem prohlásila, že má z incidentu u Krymu obavy. Spolu s Macronem žádali Putina o vydání ukrajinských lodí. Ruský prezident odvětil, že rozhodnutí je v pravomoci soudu.

V rámci summitu měl Putin jednat s Donaldem Trumpem. Původně avizovaná schůzka byla ze strany amerického prezidenta zrušena, podle kremelského poradce Jurije Ušakova se však oba státníci nakonec krátce přeci jen setkali.

Trump se s Putinem nesejde. Americký prezident zrušil chystané jednání kvůli krizi v Kerčském průlivu

Číst článek

Donald Trump navíc v sobotu v podvečer zrušil svou plánovanou tiskovou konferenci, prý z úcty k zesnulému bývalému prezidentovi USA Georgi Bushovi staršímu.

Nejasné závěry

Diplomaté, kteří připravují závěrečné prohlášení, se agenturám svěřili s tím, že jsou ohledně konkrétních závěrů summitu G20 spíše skeptičtí. Situaci komplikují zejména Spojené státy, které nesouhlasí s otázkami obchodních pravidel nebo boje proti změnám klimatu. Diplomaté dokonce naznačili, že by ostatní země mohly situaci obejít například v případě pařížské klimatické dohody, kdy se shoduje 19 účastníků vyjma USA.

Jednání doprovázejí také demonstrace. Protestující měli transparenty s podobiznami Donalda Trumpa či Vladimira Putina. Mnohým z nich vadí hlavně to, že se podle jejich názoru světové mocnosti starají o vlastní prospěch a nehledí na lidi v chudých částech světa či na ochranu životního prostředí.

Demonstranti v ulicích zakládali ohně, žádné vážné incidenty ale hlášené nejsou. Ve městě je na 20 tisíc policistů a tři tisíce vojáků. Zavřeny jsou banky, v centru také obchody a školy a nejezdí doprava.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme