Ve Francii objevili stradivárky, které byly nezvěstné skoro 80 let. Za války je ukradli nacisté z Polska
Ve Francii se podařilo identifikovat vzácné housle vyrobené Antoniem Stradivarim, které na konci druhé světové války uloupili nacisté z muzea ve Varšavě. Na experty ze společnosti Musique et Spoliations, která historii nástrojů zkoumá, se obrátil současný majitel houslí. Dozvěděl se, že nejspíš vlastní housle pojmenované Lauterbach Stradivarius, které před válkou patřily polskému průmyslníkovi Henryku Grohmanovi. Napsal o tom list The Times.
Housle pojmenované po německém virtuosovi Johannovi Christophu Lauterbachovi, který na ně hrál v polovině 19. století, byly dlouho považovány za nezvěstné. Zmizely v roce 1944 z Národního muzea ve Varšavě, odkud je odnesly ustupující německé jednotky.
V Londýně budou dražit housle od Stradivariho. Jejich cenu odhadují až na 260 milionů korun
Číst článek
Muzeum dostalo nástroj do úschovy po Grohmanově úmrtí v roce 1939 a vyšetřovatelé nyní tvrdí, že nešlo o dar, ale o zápůjčku, a že tedy housle dál právoplatně patří Grohmanovým dědicům.
Právnička Corinne Hershkovitchová, která se specializuje na pře ohledně vlastnictví majetku uloupeného za druhé světové války, se domnívá, že o housle se nejspíš svede právní bitva. Do ní zasáhnou současný majitel, který nástroj získal v dobré víře, ale pravděpodobně i polský stát a Grohmanovi dědicové.
Housle vyrobené v 18. století houslařským mistrem Antoniem Stradivarim v italské Cremoně jsou mezi hudebníky i odborníky vysoce ceněné.
Tvrdí se, že mají velmi kvalitní zvuk, a ceny těchto houslí jsou proto astronomické. V roce 2011 se v Londýně prodaly stradivárky, které 30 let vlastnila vnučka anglického básníka lorda Byrona, za 9,8 milionu liber (279 milionů korun).