„Vážná hudba vybízí ke zklidnění a k zamyšlení, a proto si myslím, že je důležité k tomu společnost vést. A v Česku to děláme dobře,“ říká houslista Josef Špaček.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahájí koncertní řadu Klasika v Rudolfinu s Maríí Dueñasovou. Společně oživí Koncert Ericha Wolfganga Korngolda, poté zazní Mahlerova První symfonie.
Je to téměř 105 let od konce první světové války. Následky bojů ale nesou do dnešních dnů i stromy v italském Trentinu. Právě tam najdete hluboko pod kůrou smrků zavrtané zbloudilé olověné střely.
Na experty ze společnosti Musique et Spoliations, která historii nástrojů zkoumá, se obrátil současný majitel houslí. O housle se podle právničky pravděpodobně svede právní bitva.
Housle vykládané slonovinou a zdobené zlatou politurou mají odhadovanou hodnotu ve výši šest až devět milionů liber. Stradivari si nástroj ponechal u sebe 55 let.
„Málokdo věděl, že u sebe měl nějaké starožitnosti, po kterých toužilo mnoho sběratelů z celého světa,“ řekla prokurátorka Sandra Ledesmaová. Podle ní byly housle nejspíše slavnými stradivárkami.
Houslista Stephen Morris, který pouzdro s houslemi koncem října ve vlaku zapomněl, se sice obrátil na policii, ta ale nakonec u předání nástroje jen asistovala a nálezce nijak stíhat nebude.
„V určitém okamžiku jsem opravdu propadl kráse hudby a od té doby jsou housle můj skutečný hlas a nejlepší způsob, jak vyjádřit emoce,“ popisuje přední světový houslista Sergej Chačatrjan.
Unikátní housle Antonia Stradivariho je možné vidět i slyšet na výstavě v budově Českého rozhlasu v Praze. Přivezl je sem potomek slavného houslaře Luca Stradivari. Nástroj z roku 1715 pochází z muzea, které Luca spolu s dalšími členy rodiny založil v Cremoně.
Koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček má už zpět své housle. Minulý týden mu nástroj za miliony korun zadrželi ruští celníci na letišti Kolcovo v Jekatěrinburgu. Kvůli vyřízení dokumentů zůstává Špaček ještě na Urale.
Český houslový virtuos Josef Špaček stále nemá své housle. Minulý týden je zabavili ruští celníci na letišti Kolcovo u uralského Jekatěrinburgu. Špaček je koncertním mistrem České filharmonie. Minulý týden koncertoval na festivalu Euroasie, který organizovala Sverdlovská filharmonie.
Žáky Základní umělecké školy v Karviné čeká neobvyklý začátek školního roku. Z oddělení ztrát a nálezů dnes slavnostně převezmou vzorně zabalené housle. A ne jedny - bude jich hned sedm. Nikdo se o ně nepřihlásil a tak je město věnovalo dětem.
Originální dárek dostanou děti z karvinské základní umělecké školy. Radnice jim věnuje sedmero houslí, které skončily v městských ztrátách a nálezech. Nástroje se nejdříve objevily v zastavárně, majitel prodejny měl ale podezření, že jsou kradené. Podle posudku mají přitom vysokou cenu, a to padesát tisíc korun.
V noci na dnešek zemřel v nedožitých 82 letech houslový virtuos Josef Suk. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka patřil k nejvýznamnějším českým houslistům.
Houslitka Vanessa Mae dnes v pražské O2 aréně zahájí své evropské turné. Připravena je show, na jejíž realizaci se podílejí jak light designéři, tak i hráči Českého symfonického orchestru. Zítra se Mae představí v ČEZ aréně v Ostravě.
Čemu vděčí housle stradivárky za svůj vynikající zvuk? Lakem to nebude. K tomuto závěru došli němečtí a francouzští vědci. Analyzovali laky, které Stradivari použil při stavbě pěti nástrojů z let 1692 až 1724, čtyř houslí a violy, uložených v pařížském Muzeu hudby. Studii včera otiskl německý odborný časopis Angewandte Chemie.