Vysoký představitel v Bosně zakázal popírání genocidy ve Srebrenici, hrozí až pětiletým vězením

Mezinárodní vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu Valentin Inzko zakázal popírat označení srebrenického masakru za genocidu a chce stíhat i jakékoli oslavování odsouzených válečných zločinců. Nařízením, přijatým krátce před odchodem z funkce, značně popudil člena tříčlenného kolektivního vedení Bosny a zástupce bosenských Srbů Milorada Dodika, podle něhož „přidal poslední hřebíček do rakve Bosny“.

Sarajevo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na Pamětní centrum v Potočari poblíž Srebrenice v Bosně a Hercegovině

Letecký pohled na Pamětní centrum v Potočari poblíž Srebrenice v Bosně a Hercegovině | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Bosenskosrbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladiće na konci války v Bosně v létě 1995 povraždily osm tisíc bosňáckých mužů a chlapců. Jedná se o jedinou mezinárodně uznanou genocidu v Evropě od konce druhé světové války.

Představitelé bosenské Republiky srbské a sousedního Srbska to odmítají.

Doživotí pro Mladiće jako poslední velký proces v Haagu. ‚Nejde o protisrbský soud,‘ říká balkanista

Číst článek

Rakušana Inzka ve funkci vysokého představitele pro Bosnu vystřídá 1. srpna německý diplomat Christian Schmidt.

Ještě před svým odchodem provedl změny v trestním právu země a zavedl tresty odnětí svobody až na pět let za popírání genocidy. Postih hrozí i za jakoukoli oslavu válečných zločinců, přičemž za oslavu se považuje například i pojmenování ulic nebo veřejných institucí po odsouzených.

Jako nejvyšší mezinárodní orgán dohlížející na provádění daytonské mírové dohody, která ukončila válku v Bosnu v letech 1992-95, má vysoký komisař pravomoc přijímat rozhodnutí nebo propouštět úředníky, kteří narušují poválečnou etnickou rovnováhu a úsilí o usmíření mezi třemi konstitutivními národy v Bosně – Bosňáky, Srby a Chorvaty.

Dodikova kritika

Zatímco bosňáčtí politici a příbuzní válečných obětí Inzkovo rozhodnutí uvítali, zástupce bosenských Srbů v tříčlenné kolektivní hlavě bosenského státu Dodik je rázně odmítl.

Pohrozil přitom zahájením procesu rozdělení země, kterou od konce války tvoří vedle Republiky srbské i bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny.

„Republika srbská to odmítá, genocida se nestala, Srbové to nikdy nesmějí přijmout,“ řekl Dodik, který působení Inzka dlouhodobě kritizuje. Nové nařízení je namířené přesně proti tomuto typu vyjadřování.

Tříčlenné předsednictvo Bosny a Hercegoviny, kolektivní hlava státu - zleva Željko Komšić, Milorad Dodik a Šefik Džaferović | Zdroj: Reuters

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme