Srbská armáda je kvůli přetrvávajícím protestům kosovských Srbů ve stavu zvýšené bojové pohotovosti
Srbsko uvedlo část armády do stavu zvýšené bojové pohotovosti. Podle stanice RTS to ve čtvrtek uvedl ministr obrany Nebojša Stefanović. Krok Bělehradu je reakcí na dění v severním Kosovu, kde tamní Srbové čtvrtým dnem protestují proti rozhodnutí kosovských úřadů, které začaly vozidlům přijíždějícím ze Srbska měnit jejich registrační značky za kosovské.
Ministr obrany Nebojša Stefanović uvedl, že zvýšenou bojovou pohotovost mají posádky v Novém Pazaru a Rašce, tedy městech nedaleko hranic s Kosovem. Podle něj tím chce srbský stát vyslat jasný vzkaz, že nedopustí „pogrom srbského národa“.
Stany plné Srbů a blokády. Na kosovsko-srbské hranici eskaluje spor kvůli registračním značkám
Číst článek
„Naše armáda neprovokuje, ale je připravena chránit lidi, pokud se stane něco, co ohrozí jejich život,“ řekl ministr při inspekci kasáren v jižním Srbsku.
V pondělí obsadily speciální jednotky kosovské policie hraniční přechody Jarinje a Brnjak, které se nacházejí v části Kosova obývané převážně Srby a kde má Priština jen omezený vliv.
Od té doby zajišťují výměnu zvláštních registračních značek vozidel Srbů ze severu Kosova za značky kosovské a srbských registračních značek u vozidel přijíždějících ze Srbska za kosovské dočasné značky. Podle kosovského ministerstva vnitra bylo od pondělí vydáno přes 6300 takovýchto dočasných značek.
Krok Prištiny vyvolal hněvivou reakci kosovských Srbů, kteří na hranici i příjezdových komunikacích blokovali nákladní vozy. Ve čtvrtek podle prohlášení kosovské policie vznikly v severním Kosovu štěrkové barikády na místech, která dosud blokovala pouze auta.
Na hraničních přechodech, které je nyní možné projít pouze pěšky, protestují nadále stovky Srbů, z nichž někteří si zde postavili stany.
Incident v Brnjaku
Čtvrteční prohlášení srbského ministra obrany zčásti reaguje na čtvrteční incident v Brnjaku, při němž podle kosovskosrbských médií příslušníci speciální jednotky kosovské policie zmlátili tři Srby, přičemž dva z nich utrpěli těžká zranění. Kosovská policie to popřela.
Co znamená kolaps kosovsko-srbských jednání? Řešení není v nejbližší době reálné, říká balkanista
Číst článek
Kosovo tvrdí, že nové opatření na hranici zajišťuje rovné zacházení s občany obou zemí, neboť srbská policie již několik let vyměňuje značky na vozidlech zaregistrovaných v Kosovu při jejich příjezdu do Srbska.
Bělehrad neuznává Kosovo jako samostatný stát a hranici, která Srbsko od této jeho bývalé jižní provincie dělí, považuje za dočasnou.
Kosovský premiér Albin Kurti ve středu vyzval Srbsko k jednání a navrhl, aby obě strany vydávání dočasných registračních značek zrušily. Srbský prezident Aleksandar Vučić to odmítl s tím, že Priština se tímto pokouší donutit Bělehrad k uznání samostatnosti Kosova. Jednat hodlá Vučić podle svých slov teprve tehdy, až se Kosovo vrátí k situaci před 20. zářím.