Protesty v Srbsku nabírají na intenzitě, uskutečnila se už i generální stávka. V Bělehradě se demonstrovalo před budovou vlády, veřejnoprávní televizí a konala se dopravní blokáda u Brankova mostu.
Demonstrace se v Srbsku konají už od loňského listopadu kvůli neštěstí, kdy pád betonového přístřešku před nádražím ve městě Novi Sad na severu země nepřežilo 15 lidí.
Shromáždění na bělehradském náměstí Slavija pořádali studenti, protestují proti jednání srbské vlády po tragédii v Novém Sadu, při které po pádu betonového přístřešku zemřelo patnáct lidí.
„Tohle kino patří s jistotou mezi pět nejstarších na světě. Před válkou se jmenovalo Koloseum,“ uvádí mě Vladimir, profesí herec, do bohaté historie kina Zvezda.
Polarizace v Srbsku sílí. „Hlavní podíl na tom mají média, které ovlivňují političtí aktéři, lidé nemají přístup k objektivním informacím,“ hodnotí politoložka Ana Stojiljković.
Opozice rozvinula transparent s červeným otiskem ruky a nápisem „Krev na vašich rukou“, zatímco vládní tábor odpověděl transparentem obviňující opozici, že chce „válku, zatímco Srbsko chce pracovat“.
Jednatřicátý hráč světa Lehečka, který plnil na turnaji roli nasazené čtyřky, nenavázal na triumfy nad Chorvatem Marinem Čiličem a Slovákem Lukášem Kleinem.
Od začátku války na Ukrajině vytvořili Rusové, prchající před konfliktem, odvody, nebo režimem prezidenta Putina v Srbsku živou komunitu. Vyplývá to z rozhovorů s přistěhovalci a místními úředníky.
Ani v Bělehradě se necítil Vladimir Volochonskij bezpečně, na dveře mu kdosi namaloval písmeno Z a úřady ho označily za rizikovou osobu. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz potvrzuje i přítomné rusofilství.
Stadion, na kterém dal Antonín Panenka rozhodující penaltu Eura, patřil v té době k největším na světě. Tenkrát na bělehradské derby Crvena zvezda – Partizan tam v roce 1963 přišlo 108 tisíc lidí.
Po začátku invaze měli nově příchozí Rusové tendenci otevírat restaurace, bary a salony krásy. Koncem roku 2023 však už otevírali mateřské školy, internetové obchody či realitní společnosti.
Podle hlavního archeologa Miomira Korače se objev podařil při vykopávkách na hlavní ulici Viminacia, které bylo hlavním městem římské provincie Moesie.
Na nesrovnalosti při volbách už upozornila pozorovatelská mise Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě. Ta zaznamenala praktiky jako například kupování hlasů nebo zastrašování voličů.
Ústřední volební komisi obviňují, že pracuje na objednávku vládnoucí SNS. Opozice žádala opakování voleb ve všech okrscích, celostátní volební komise nařídila opakovanou volbu jen v malé části okrsků.
Veškerý Vulinův majetek a podíly na majetku ve Spojených státech nebo v držení či pod kontrolou amerických státních příslušníků budou podle amerického ministerstva financí zablokovány.
Protestující v Bělehradu zablokovali jednu z hlavních dálnic a požadovali odchod vlády, kterou obviňují z toho, že dopustila „kulturu násilí“, která podle nich vedla i k dvojici masových střeleb.
Protesty na severu Kosova, kde žije silná srbská menšina, vypukly v souvislosti s nástupem do úřadů čtyř starostů, etnických Albánců. Zvoleni byli v dubnových volbách, které místní Srbové bojkotovali.
Měsíc poté, co třináctiletý chlapec střílel v bělehradské škole, protestují desetitisíce lidí proti srbské vládě. Demonstrující mimo jiné požadují zastavení vysílání pořadů, které propagují násilí.
Nedávné hromadné střelby v Srbsku přiměly část společnosti k protestům a část demonstrantů žádala i odstoupení Vučiče. Vučičovi příznivci se kromě pátku sešli i minulý týden.
Hrozba přichází jen 14 dní po střeleckém útoku na základní škole v Bělehradě, kdy třináctiletý chlapec zabil osm spolužáků a člena ostrahy. Srbská vláda chce snížit počty zbraní v zemi.