Plzeň čeká odveta 2. předkola Evropské konferenční ligy. V cestě stojí kosovská Drita, se kterou v prvním zápase fotbalisté Plzně i přes výrazný tlak pouze remizovali 0:0.
Nejnovější protest na hranici následoval jen několik hodin poté, co Srbsko oznámilo, že uvedlo svou armádu do stavu nejvyšší pohotovosti po týdnech stoupajícího napětí mezi Bělehradem a Prištinou.
Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Srbsko ji neuznává a Kosovo stále považuje za součást svého území. Situace na hranici je podle srbského náčelníka generálního štábu „složitá“.
Borrell doplnil, že ohledně této dohody dostal záruku od kosovského premiéra Albina Kurtiho. Oznámení o uzavření dohody předcházelo neúspěšné kolo jednání v Bělehradě.
Kosovská vláda uvedla, že cestujícím přijíždějícím ze Srbska budou vyměněny srbské doklady za nové identifikační průkazy vydané Prištinou s platností na tři měsíce.
Srbové rozhodnou o příštím prezidentovi, o složení parlamentu i o vedení hlavního města Bělehradu a dalších 13 měst a obcí. Proti vládní straně stojí částečně sjednocená opozice.
Srbové v severním Kosovu čtvrtým dnem protestují proti rozhodnutí kosovských úřadů, které začaly vozidlům přijíždějícím ze Srbska měnit jejich registrační značky za kosovské.
„Doufáme, že se zranění cestující uzdraví,“ vzkázal prostřednictvím chorvatský premiér Andrej Plenković. Na východ Chorvatska zamířili ministr zdravotnictví Vili Beroš a šéf úřadu civilní obrany.
Odmítnutí vakcín, ještě k tomu zdarma, je v dnešní době skutečně ojedinělý úkaz. Obzvláště v Evropě, v níž jsou v podstatě jen tři země, které mají oproti jiným dost vakcín.
Mustafa patřil k zakladatelům a vrchním velitelům UÇK během války v Kosovu v letech 1998 až 1999. Později sloužil v kosovských bezpečnostních silách jako šéf oddělení pro informace.
Zvláštní tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném nátlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Soudí bývalé velitele z Kosovské osvobozenecké armády.
„Česká ambasáda v Prištině nám pouze potvrdila, že se tento incident opravdu stal. Žádné další podrobnosti k němu už ale nemáme,“ řekl tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR Michal Jurman.
Čeští fotbalisté se zase můžou v kvalifikaci o kousek přiblížit postupu na mistrovství Evropy. Musí ale vyhrát v Kosovu, které ještě relativně nedávno řešilo úplně jiné problémy než sport.
V neobvykle otevřeném projevu Vučić prohlásil, že Srbsko musí přijmout fakt, že nad svou někdejší jižní provincií, kterou Srbové považují za kolébku své země, ztratilo kontrolu.
Na letišti v kosovské Prištině v sobotu přistál letoun se 110 občany Kosova. Jedná se o ženy a děti kosovských radikálů, kteří bojovali v Sýrii na straně teroristické organizace Islámský stát.
„Ptáte se mě, jestli mě podvedli. Ano, a podvedli především sami sebe. Ale Srbsko není tak malé a slabé, jak si myslí. Odpovědí na požadavky Prištiny je jasné ‚ne‘,“ prohlásil srbský prezident.
Kosovo oslavilo 10 let od vyhlášení samostatnosti, zatím se ale neobejde bez pomoci bohatších zemí. Hlavními sponzory země jsou Spojené státy či země Evropské unie. A pomáhá i Česko.
Jediný sportovec reprezentuje na olympijských hrách v Pchjongčchangu Kosovo. Národní olympijský výbor Kosova se rozhodl v době her propagovat zimní sporty v centru hlavního města Prištiny.
V Kosovu se v neděli pořádají předčasné volby do parlamentu. Klíčovým tématem voleb je hlavně způsob, jak nastartovat ekonomiku země a jak ji dostat do Evropské unie.
Buldozery v neděli srovnaly se zemí spornou zeď, která v prosinci vyrostla v kosovské Mitrovici. Dvoumetrovou betonovou bariéru zbudovali tamní Srbové u mostu přes řeku Ibar, která odděluje většinově srbskou severní část města od albánského jihu, čímž vzbudili prudkou reakci kosovských úřadů. Obě strany spolu nakonec uzavřely dohodu, jíž se usnesly zeď zbourat.
Kosovská policie zadržela 26 lidí po násilných protestech v centru Prištiny. Policejní těžkooděnci rozehnali nepovolenou demonstraci, kterou organizovalo radikální hnutí Sebeurčení.
Evropská unie usmiřuje Srbsko a Kosovo. Do Bělehradu přijel evropský vyjednavač Robert Cooper do Prištiny, kde se pokouší najít řešení pro sporné hraniční přechody a statut severního Kosova, obydleného srbskou menšinou.