Spojené státy zatím odkládají plány na vojenský úder proti Sýrii
Spojené státy budou spolupracovat s Ruskem na jeho návrhu přesvědčit Sýrii k likvidaci svých chemických zbraní. V projevu k národu to prohlásil americký prezident Barack Obama. Ten podle svých slov upřednostňuje diplomatické řešení krize v Sýrii. Spojené státy by ale podle něj přesto měly být připraveny k zásahu v blízkovýchodní zemi.
Prezident Barack Obama ve svém projevu, který přednesl ve 3 hodiny středoevropského času ve Washingtonu, obhajoval zvažovaný, podle jeho slov „limitovaný" vojenský útok na Sýrii. Prezident se snažil přesvědčit skeptickou americkou veřejnost, že plánovaný a americkou administrativou žádaný útok na syrské vojenské cíle je v tuto chvíli potřeba.
Obama znovu zopakoval svůj hlavní argument, že Spojené státy nemohou tolerovat užití chemických zbraní syrským režimem, že syrský prezident Bašár Asad musí vědět, že takové chování je za hranicí, a musí poznat nějakým způsobem reakci.
Projev amerického prezidenta Baracka Obamy sledovala zpravodajka Českého rozhlasu v USA Lenka Kabrhelová
Obama také vyvracel názor, že případná americká akce pomůže hlavně extremistům v řadách syrské opozice.
„Je pravda, že část syrské opozice jsou extremisté. Ale většina syrské veřejnosti i ta část povstalců, se kterými spolupracujeme, chce jen důstojně žít v míru. Okamžitě po jakékoliv vojenské akci zdvojnásobíme naši snahu, abychom podpořili tu část syrské opozice, která odmítá tyranii a která odmítá i náboženský extremismus,“ zdůraznil Barack Obama.
Spojené státy podle Baracka Obamy vítají ruskou iniciativu coby alternativu vojenského zásahu v Sýrii, podle šéfa americké administrativy je ale příliš brzy na to říci, zda plán má šanci na úspěch. Washington se podle Obamy nicméně zapojí do diplomatického úsilí.
Jak Obama potvrdil, ve čtvrtek se ministr zahraničí John Kerry sejde v Ženevě se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, sám Barack Obama bude prý dál jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Turecko vítá mezinárodní kontrolu syrských chemických zbraní
Číst článek
Zda se prezidentu Obamovi podaří přesvědčit americkou veřejnost, se nedá říci. Sám prezident připustil, že má po dlouhých a vlekoucích se konfliktech v Afghánistánu a Iráku pochopení pro skepticismus americké veřejnosti.
Kongres debatuje od počátku týdne o žádost administrativy amerického prezidenta o umožnění útoku. Prezident by totiž mohl teoreticky podniknout tento krok bez svolení Kongresu. Nicméně podle vlastních slov ctí Barack Obama demokracii a k tomuto kroku nechce přistoupit. O tak zásadním kroku mají podle něj rozhodovat veřejností volení zástupci.
Situace v Kongresu však pro prezidenta příznivá není a jeho dnešní projev byl krokem k tomu, jak přesvědčit nejen veřejnost, ale i její zástupce o správnosti tohoto řešení. Podle amerických médií a průzkumů totiž sílí počet zákonodárců, kteří jsou proti zásahu.
Zvláštní zpravodaj ČRo v Damašku: Obyvatelé metropole doufají, že Američané nezaútočí
Číst článek