Skotská expremiérka Sturgeonová byla propuštěna. Policie ji krátce zadržela kvůli financování kampaně
Bývalá skotská premiérka Nicola Sturgeonová byla propuštěna bez vznesení obvinění. Sturgeonovou v neděli zadrželi v souvislosti s vyšetřováním financování Skotské národní strany (SNP). Vyšetřování i nadále pokračuje, sdělila podle agentury Reuters policie.
„Vím bez jakýchkoli pochybností, že jsem nevinná a ničeho jsem se nedopustila,“ uvedla následně Sturgeonová. Neděle pro ní byla “šokující a zároveň hluboce znepokojivá“, dodala. Na policii skotská expremiérka strávila více než sedm hodin.
Odchod skotské premiérky Sturgeonové: problémy zůstávají, v Londýně bouchají šampaňské
Číst článek
Kvůli stejnému vyšetřování byl již na začátku dubna zadržen, vyslechnut a poté bez obvinění propuštěn i manžel bývalé předsedkyně SNP a skotské expremiérky Peter Murrell, který v březnu rezignoval na funkci výkonného ředitele SNP. Tehdy policisté prohledali rovněž dům Sturgeonové a sídlo strany v Edinburghu.
„Dvaapadesátiletá žena, která byla dnes (v neděli, pozn.red.) zadržena...byla propuštěna bez obvinění, vyšetřování i nadále trvá,“ uvedla skotská policie. Policie ve svých prohlášeních jména podezřelých nezveřejňuje, dokud nejsou obviněni, poznamenala agentura AP.
BBC a další britská média ale již dříve zadrženou a následně propištěnou ženu identifikovali jako Sturgeonovou.
Vyšetřování pokračuje
Zadržení skotské expremiérky, která překvapivě odstoupila začátkem letošního roku, potvrdil i její mluvčí. Na pohovor na policii se podle něj dostavila dobrovolně.
,Nelhal jsem.‘ Britský expremiér Johnson se kvůli koronavirové ,Partygate‘ vzdal mandátu poslance
Číst článek
„Nicola vždy říkala, že bude spolupracovat při vyšetřování, jestliže o to bude požádána, a i nadále tak činí,“ dodal mluvčí. Další komentář odmítl s tím, že „není vhodné veřejně řešit jakékoli problémy, když vyšetřování nadále probíhá“.
V souvislosti s vyšetřování bylo v minulosti zadrženo a vyslýcháno i několik dalších vysoce postavených představitelů nacionalistické Skotské národní strany. Nikdo nebyl obviněn. Zadržen a posléze propuštěn byl mimo jiné i pokladník SNP Colin Beattie, který také na svou funkci rezignoval.
Policie vyšetřuje, co se stalo s více než 600 tisíci librami (přes 16,5 milionů korun), které v roce 2017 vybrala kampaň za nezávislost Skotska. Peníze měly být použity výhradně k tomuto účelu, ale úřady mají podezření, že se tak nestalo.
Referenda pro odchod
Sturgeonová stála v čele skotské vlády a také strany SNP od listopadu 2014, kdy vystřídala Alexe Salmonda po neúspěchu tábora skotských nacionalistů v referendu o nezávislosti na Spojeném království.
Dvaapadesátiletá politička byla nejdéle sloužícím „prvním ministrem“ v dějinách Skotska a také první ženou ve funkci. SNP dovedla k vítězství v regionálních volbách nejdříve v roce 2016 a pak i v roce 2021.
V referendu v roce 2014 Skotové hlasovali pro setrvání Skotska ve Spojeném království v poměru 55 ku 45 procentům. Sturgeonová a SNP pak usilovaly o další referendum s argumentem, že odchod Británie z Evropské unie změnil základní pravidla.
Skotský premiér s muslimskými kořeny. Humza Yousaf je symbolem nového progresivního Skotska
Číst článek
Britská vláda ale odmítá hlasování umožnit s tím, že otázka byla vyřešena referendem z roku 2014. Nedávné průzkumy ukázaly, že podpora SNP i nezávislosti od odchodu Sturgeonové z funkce poklesly.
Opoziční strany již dříve obvinily SNP z toho, že se utápí ve skandálu a příliš se soustředí na nezávislost namísto toho, aby Skotsku řádně vládla. Mluvčí labouristů, poslanec Ian Murray, uvedl, že v SNP vládla kultura "utajování a zastírání".