Ve Skotsku umírá na předávkování nejvíce lidí v západní Evropě. Loni jich kvůli drogám zemřelo 1300
Skotsko v loňském roce zaznamenalo další růst počtu mrtvých v souvislosti s použitím nelegálních drog a psychoaktivních léků. Problému se v sobotu věnovaly skotské noviny, informoval server BBC News. Podle páteční vládní zprávy v roce 2020 kvůli drogám zemřelo přes 1300 lidí, což je jedno z nejvyšších čísel v západní Evropě.
V loňském roce kvůli předávkování drogami či psychoaktivními léky zemřelo ve Skotsku 1339 lidí, což je o 75 osob více než v roce 2019. S více než 300 úmrtími na milion obyvatel ve věku 15 až 64 je tak Skotsko zemí v západní Evropě, kde se nejvíce umírá na předávkování.
Kleknutím na šíji se agresor neudusí, tvrdí instruktor. Záchranář upozorňuje na rizikové faktory požití drog
Číst článek
Pro srovnání, Česká republika, která má dvakrát více obyvatel než Skotsko, zaznamenala v roce 2019 84 drogových úmrtí, uvedl Úřad zdravotnických informací a statistik.
Přes 90 procent případů předávkování nebylo úmyslných, na sebevraždy připadají čtyři procenta případů. U 93 procent lidí, kteří zemřeli v souvislosti s použitím drog, během pitvy lékaři nalezli přítomnost více než jedné omamné látky.
Podle stanice BBC to ukazuje na to, že v Skotsku je často používání drog doprovázeno konzumací alkoholu a legálních psychoaktivních léků.
Skotsko zaznamenává prudké zvyšování počtu úmrtí kvůli předávkování v posledních dvou dekádách. Za posledních deset let se počet úmrtí ztrojnásobil.
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová uvedla, že počty mrtvých na předávkování jsou nepřijatelné. Její vláda chce v příštích pěti letech vynaložit 250 milionů liber na prevenci a řešení problému, a to hlavně mezi chudšími vrstvami obyvatel, kde jsou úmrtí častější.
Opozice vládu kritizuje, že problému nevěnuje dostatečné úsilí, a poukazuje na to, že ve Skotsku se na předávkování umírá třiapůlkrát více než ve zbytku Británie.