Situace v Káhiře se zhoršuje, bandité napadají zahraniční novináře

Centrum Káhiry se stalo pro cizince mimořádně nebezpečnou zónou. Stávají se terčem přepadávání a loupení a také se dostávají mezi bojující znepřátelené politické tábory. Podle nepotvrzených zpráv dokonce včera neznámí útočníci na náměstí Tahrír ubili jednoho cizince k smrti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulicemi Káhiry stále zmítají násilnosti

Ulicemi Káhiry stále zmítají násilnosti | Zdroj: ČTK

Kvůli násilnostem omezují pohyb svých lidí v ulicích velké mediální společnosti ze Západu i hlavní arabské televize. Dnes ráno zažilo velmi dramatické okamžiky také šest českých novinářů, kteří se snažili dostat do bezpečí.

„Sehnali jsme si dva řidiče a pokusili se s nimi dostat část na letiště a část do oblasti naší ambasády v klidnější části Káhiry. Na cestě nás zadržela skupina ozbrojenců, bylo mezi nimi i několik vojáků. Jinak to byli asi patnáctiletí kluci s pistolemi a noži. Ukradli nám notebook a několik set eur, pak se začali hádat o kořist a prát mezi sebou. Vojáci je od nás odháněli a díky nim jsme mohli odjet,“ hlásil zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Káhiry se přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

„Skupina, která jela k ambasádě je v pořádku, o té druhé zatím nemáme žádné informace. Víme jen, že byli znovu kýmsi zastaveni a oloupeni,“ dodává zpravodaj Českého rozhlasu.

Novináři byli podle Turečka nejprve napadáni provládními gangy s tvrzením, že straní protivládnímu táboru. Pak jim začali nedůvěřovat i protivládní demonstranti, kteří říkají, že odkrývají jejich strategická tajemství. Teď se k tomu přidává běžná kriminalita, chaos a anarchie, která vládne všude v ulicích.

„V současné době je nebezpečné být cizincem v Káhiře,“ říká Břetislav Tureček.

Čekají se dosud největší protesty

Demonstrace proti režimu prezidenta Husního Mubaraka vstoupily do jedenáctého dne. Egyptská opozice slibuje na dnešek zatím největší protesty a symbolicky mluví o "Dnu odchodu".

Při současných nepokojích zahynulo podle různých zdrojů osm až deset lidí, zraněných je téměř 900. Od začátku protestů se počet mrtvých odhaduje na několik stovek.

Američtí diplomaté diskutovali v noci s egyptskými předáky o možnosti, že by prezident Husní Mubarak neprodleně odstoupil. Informoval o tom americký list New York Times s odvoláním na nejmenované vládní a diplomatické zdroje. Moc by měla převzít přechodná vlády pod vedením viceprezidenta Umara Sulejmana.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme