Situace běženců v Iráku je kritická, varuje OSN a žádá dárce o půl miliardy dolarů

Situace iráckých uprchlíků, kteří museli opustit své domovy, se podle OSN rychle zhoršuje. Organizace proto požádala dárcovské země o další půl miliardu dolarů na humanitární pomoc pro víc než pět milionů Iráčanů. Bez této finanční pomoci prý OSN bude muset zavřít víc než polovinu svých programů určených na tento účel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen od ledna 2014 opustilo v Iráku své domovy ba 3 miliony lidí

Jen od ledna 2014 opustilo v Iráku své domovy ba 3 miliony lidí | Zdroj: Reuters

„Žádost je skutečně naléhavá. Situace se má tak, že irácká vláda ani kurdská regionální vláda na severu nejsou schopny situaci bez pomoci OSN a nevládních organizací samy řešit,“ řekla Českému rozhlasu koordinátorka pomoci pro Irák z organizace Člověk v tísni Naďa Aliová.

V zemi je podle Aliové takřka třetina obyvatel, kteří potřebují akutní humanitární pomoc. A těchto lidí ještě může přibýt. Bezpečnostní situace v zemi se totiž neustále zhoršuje s tím, jak v Iráku sílí boje s bojovníky takzvaného Islámského státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci s humanitární pomocí v Iráku popisuje koordinátorka pomoci pro tuto zemi ze společnosti Člověk v tísni Naďa Aliová

„Jen od ledna 2014 utekly ze svých domovů skoro tři miliony lidí. Jejich situace se liší v závislosti na tom, jak jsou na tom ekonomicky,“ přiblížila Naďa Aliová. Ti, kteří si to mohou dovolit, žijí v pronajatých domech nebo u svých příbuzných v klidnějších oblastech.

„Poměrně malá část žije v uprchlických táborech, ale velké procento lidí žije v provizorních podmínkách. Například v rozestavěných domech, ve veřejných budovách, a takoví lidé se samozřejmě potýkají s naprosto minimálním přístupem k hygieně, lékařské péči, vzdělání i pracovním příležitostem,“ upozornila Aliová.

Připomněla, že v současné době se agentury OSN i nevládní organizace potýkají s kritickým nedostatkem financí. „Což samozřejmě ohrožuje další fungování jejich programů, které mají mnohdy život zachraňující charakter, takže by to bylo opravdu katastrofální,“ doplnila.

Koordinátorka pomoci OSN v Iráku Lise Grandeová agentuře Reuters řekla, že by kvůli nedostatku financí musela uzavřít až polovinu iráckých programů. To by podle Aliové mělo obrovský dopad na humanitární situaci v zemi. „Jen ukončení zdravotnických projektů by mělo za následek, že tři miliony vnitřně vysídlených Iráčanů nebudou mít přístup k základní lékařské péči.“

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme