Sesazený ředitel FBI: potomek Irů, který se jen tak někoho nelekne

„Pověst, která doprovází dnes už bývalého ředitele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování Jamese Comeyho, se odvíjí od událostí jako vystřižených z nějakého špionážního thrilleru. V klíčovém příběhu šlo o špičkové sledovací zařízení, generálního prokurátora na hranici kómatu a nechyběla ani honička automobilů okolo washingtonského Kapitolu," napsal britský deník The Times.

Spojené státy americké Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel FBI James Comey

Bývalý ředitel FBI James Comey | Zdroj: Reuters

Dnes šestapadesátiletý Comey vyšel z onoho příběhu jako legenda, jako ochránce zákona, který se nezalekl ani nepřízně Bílého domu. „Vše se odehrálo v roce 2004, a Comey byl tehdy náměstkem ministra spravedlnosti v administrativě George W. Bushe. Měl za úkol posoudit supertajný program Národní bezpečnostní agentury s kódovým označením Stellar Wind. Týden předtím, než měla být platnost programu prodloužena, dospěl Comey k záběru, že jeho provozování je nelegální.

Trump se snažil ovlivňovat šéfa FBI Comeyho, tvrdí CNN

Číst článek

Jeho tehdejší šéf, ministr spravedlnosti John Ashcroft, vážně onemocněl a byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Comey v jeho nepřítomnosti vedl resort spravedlnosti. O den později oznámil v Bílém domě, že program Stella Wind musí skončit. Šéf prezidentské kanceláře společně se špičkovým právníkem Bílého domu tehdy vyrazili za Ashcroftem do nemocnice. Plánovali, že jim v tichosti podepíše prodloužení odposlechů.

Comeyho ale někdo varoval a on s vládním majáčkem na střeše auta odjel do nemocnice. A byl rychlejší, píší Timesy. Vyběhl schody, vpadl k Ashcroftovi a tajné agenty postavil před dveře s úkolem nikoho nevpouštět. Později, při vyšetřování, bez okolků prohlásil, že jeho oponenti chtěli zneužít šéfovy nemoci a přimět ho k podpisu, aniž by byl schopen posoudit naléhavost situace.

„Comey, který měří metr devadesát šest, se doslova i symbolicky tyčí nad washingtonským establishmentem. Pamatují si ho tam jako muže, který se postavil prezidentu Bushovi.“

The Times

V roce 2013 jej Barack Obama jmenoval šéfem FBI. Obvykle to bývá na deset let, aby byl ředitel chráněn před politickými tlaky. V začátcích kariéry si Comey získal reputaci neohroženého žalobce. Zúčtoval s newyorským gangem Gambinů, a vedl i vyšetřování bombového útoku, který v Saúdské Arábii v roce 1996 zaplatilo životem 19 Američanů. Pohnal dokonce ke spravedlnosti populární moderátorku a televizní celebritu Marthu Stewartovou, která se zapletla do případu kolem jedné farmaceutické společnosti. Bez sentimentu ji poslal na pět měsíců za mříže.

Se světem zločinu přišel Comey, který je po předcích irského původu, do styku poprvé už jako 17letý, když ho doma i s mladším bratrem držel jako rukojmí ozbrojený muž. Chlapcům se ale povedlo utéct oknem, píší Timesy.

Odmítl hrát s prezidentem

Jako ředitel FBI se stůj co stůj snažil uhájit si nezávislost. Jeho výška ho předurčila k utkáním v košíkové, která organizoval v administrativě prezident Obama. Comey ale odmítl s prezidentem hrát, aby se náhodou nespřátelil s nejvyšším velitelem ozbrojených sil a nepřišel o nestrannost. Před svým jmenováním byl republikán, ve funkci ze strany vystoupil, píše deník The Times.

Údajně se mu silně nelíbilo, když jej prezident Trump pozval v lednu na soukromý oběd. Přátelé tvrdí, že Trump tam dokonce Comeyho žádal o osobní závazek loajality. Pokud je to pravda, pak jej ovšem prezident podcenil, píší Timesy.

Během prezidentské kampaně si Comey znepřátelil obě strany, když 11 dní před hlasováním nařídil opětovné prošetřování kauzy e-mailového serveru Hillary Clintonové. Demokrati nepochybují, že tím vychýlil misku vah ve prospěch Trumpa. Republikáni mu naopak měli za zlé, že proti Hillary nepostupuje dostatečně ostře. „Obě strany ho vinily z chybného úsudku, ale nikdo nikdy ho nemohl obvinit, že by lhal a neříkal pravdu. Uvidíme, co nakonec řekne o Donaldu Trumpovi," končí Timesy.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme