Prodavač jedů nejspíš napomohl k sebevraždě více než 130 lidem. Muže vystopovali novináři na Ukrajině
Leonid Zakutenko, muž žijící v Kyjevě, je podezřelý z rozsáhlého prodeje chemikálií na fóru propagujícím sebevraždy. Upozornil na to server BBC, podle kterého je muž je spojen od roku 2019 s více než 130 případy osob, které se otrávily silným jedem. Případ vyšetřují britští policisté.
Reportér BBC v utajení vystopoval Leonida Zakutenka v Kyjevě, odkud údajně posílá pět balíčků jedu týdně do Spojeného království, Kanady i USA. Na přímou otázku reportéra, zda stojí za rozesíláním balíčků, odpověděl: „To je lež.“ A dále se odmítl jakkoli vyjadřovat.
Sebevražd přibývá. Muži si berou život čtyřikrát častěji než ženy. Počet pokusů je ale dvacetinásobně vyšší
Číst článek
Pravděpodobně je úzce spojen s fórem podporujícím sebevraždu, kde propaguje své služby. Na svém profilu poskytoval přesné instrukce, jak zboží zakoupit a dále použít.
V malém balíčku rozesílal expresně blíže nespecifikovanou chemikálii společně s léky proti zvracení. Takto podniká již od listopadu 2020 a je údajně spojen s více než 130 případy jen ve Spojeném království, napsala BBC.
„Je to odporný a zavrženíhodný člověk,“ popsala prodavače jedů Helen Kiteová, sestra dvou z obětí. „Linda a Sarah (sestry Helen Kiteové) se velice snadno dostaly k ‚sebevražedné sadě‘ a to vše jen za pár liber,“ uvedla Kiteová.
Další balíčky na cestě
Investigativci odhalili Leonida Zakutenka v Kyjevě, v malém bytě hlavního města Ukrajiny. Reportéři zastihli muže na poště, kde odesílal další balíčky. Distribuci jedu okamžitě popřel.
Na otázku, co by řekl pozůstalým sebevrahů, odpověděl: „Nechápu, o čem mluvíte.“ A urychleně odešel.
Příběh muže nemocného ALS otevírá tabuizovaná témata. ‚Rozhodnutí o sebevraždě nelze soudit,‘ říká publicista
Číst článek
Redakce BBC si je jistá, že minimálně jeden z odesílaných balíčku obsahoval smrtelnou chemikálii, jelikož tentýž den v ranních hodinách uskutečnili objednávku a krátce po setkání se Zakutenkem obdrželi od pošty číslo pro sledování zásilky.
Legální i omezené
Blíže nespecifikovanou chemikálii je možné legálně zakoupit u velkoobchodních distributorů. Když kupující firma doloží oprávněnost nákupu, může s jedem posléze nakládat, jak uzná za vhodné.
Dodavatelé a velkoobchodní distributoři látku nesmí prodat nikomu, kdo neprošel oficiální kontrolou. Úřady takto zkoumají, na co se bude substance používat dál. Požití chemikálie má smrtelné následky.
Větší kontrola?
Profesorka Amrita Ahluwaliaová, expertka na vaskulární farmakologii z londýnské Queen Mary University, zkoumala vzorky krve lidí, kteří vykazovali známky otravy podobnou látkou.
Patologové a policejní úřady ze všech koutů Spojeného království se snažili přijít na druh a původ chemikálie, kterou se osoby otrávily.
Výzkum profesorky Ahluwaliové odhalil, že 71 procent z celkového počtu 187 vzorků vykazuje vysokou přítomnost substance prodávané Zakutenkem.
„Je nutné prodej regulovat. Použití a možné pozření látky je nebezpečné, a proto by se úřady měly zaměřit na důkladnou kontrolu prodeje,“ uvedla pro BBC profesorka Aluhwaliová.
Není to první případ
Zakutenkův údajný prodej jedu není ojedinělým případem. V květnu 2023 kanadské soudy obvinily z internetového prodeje jedovatých chemikálií možným sebevrahům Kennetha Lawa.
Psycholožka: Reakce na sebevraždu? Stigmatizující, partnerům se vyčítá, že už to s nimi člověk nezvládl
Číst článek
Kanadský občan, který má podle policie na svědomí nejméně 14 obětí otravy, inzeroval své služby na stejném fóru jako Leonid Zakutenko a momentálně mu hrozí až 25 let odnětí svobody.
Pod vlivem Lawova nedávného případu se rodiny pozůstalých bouří a zasazují se o zakázání podobných platforem. Vysoká čísla sebevražd otravou nebezpečnými chemikáliemi nutí úřady k urychlenému jednání.
Policie u aktivních členů fóra provádí fyzické kontroly, zda jsou jedinci při vědomí a v pořádku. Nicméně ne vždy je kontrola důsledná jako v případě dvaadvacetiletého Toma Parfetta.
Mladý muž si u Kanaďana Lawa zakoupil jed a i přes policejní kontrolu o několik týdnů později balíček obdržel a smutný čin dokonal.
Pozůstalí se shodují, že podobné platformy „využívají zranitelné a slabé jedince, které úřady nejsou schopny ochránit“.
Britská vláda ukonejšila veřejnost vydáním nového zákona o online bezpečnosti Online Safety Act, který by měl pomoci se zákazem přístupu k nebezpečnému obsahu na internetu. Zákon vstoupil v platnost již v roce 2023.