ONLINE: Putina volili tři ze čtyř hlasujících Rusů. 'Snížíme výdaje na obranu,' přislíbil vládce Kremlu

Rusko neplánuje žádné závody ve zbrojení, prohlásil v pondělí odpoledne vítěz voleb Putin. | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Vladimir Putin obhájil post ruského prezidenta. Podle téměř kompletních výsledků ho podpořilo přes 76 procent hlasujících, oznámila ruská ústřední volební komise. Putin tak může zůstat v úřadě až do roku 2024, kdy mu bude 71 let.

Moskva (Aktualizováno: 14:41 19. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin po svém nedělním projevu na Manéžním náměstí v centru Moskvy znovu oslovil Rusy v pondělí odpoledne. Ujistil, že Rusko touží po konstruktivním dialogu se západními partnery a nemá v úmyslu pouštět se do žádných závodů ve zbrojení.

Začátkem tohoto měsíce ruský prezident představil ve svém projevu k poslancům široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Byl mezi nimi i nový raketový systém Kinžal, který může zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 2000 kilometrů. Rakety mohou nést klasickou nebo nukleární hlavici.

Zároveň však zdůraznil, že Ruská federace hodlá bránit své národní zájmy. Přislíbil také snížení výdajů na obranu, neboť hlavní obranná opatření se podle něj už podařilo uskutečnit. Uvedl také, že Rusko sníží výdaje na zbrojení letos i v roce 2019. Podle něj už Rusko vydalo dost na nové zbraně.

K volebním urnám podle téměř kompletních výsledků přišlo 67 procent Rusů. Z nich víc než tři čtvrtiny hlasovaly pro stávajícího prezidenta Vladimira Putina, který coby premiér nebo prezident Rusku vládne už od roku 1999. Zajistil si tak vyšší podporu než před šesti lety, kdy ho podpořilo necelých 64 procent voličů.

Na druhém místě skončil kandidát komunistů Pavel Grudinin s necelými 12 procenty. Třetí je nacionalista Vladimir Žirinovskij, který oslovil něco přes 5,5 procenta hlasujících Rusů. Televizní hvězda Xenija Sobčaková získala 1,7 procenta, kandidát liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij něco přes procento. Další tři kandidáti neměli ani procento hlasů.

'Jisté nesrovnalosti'

Kvůli omezování základních svobod a registrace kandidátů nebylo v ruských prezidentských volbách vytvořeno konkurenční prostředí. Podle agentury Reuters to uvedla Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Kromě znemožnění konkurence pro jasného vítěze Vladimira Putina poukázali pozorovatelé mise OBSE také na neregulérnosti, jejichž cílem bylo posílit volební účast.

Hlasování „se konalo ve velmi kontrolovaném právním a politickém prostředí, v němž byl neustále vytvářen tlak na kritické hlasy“, konstatovala OBSE.

Ruská ústřední volební komise připustila jisté nesrovnalosti průběhu voleb, ale širší kritiku odmítá. Nejméně ve dvou místnostech hlasování zrušili, protože voliči hodili do uren více volebních lístků.

Videozáznamy z volebních místností z různých částí Ruska ale ukazují i to, jak členové komisí vhazují do uren spousty volebních lístků. Podle pozorovatelů z organizace Golos byly na řadě míst lístky v urnách už před začátkem hlasování, někteří lidé byli k účasti donuceni.

Vladimir Putin ke svému znovuzvolení vyjádřil už v neděli večer v Moskvě, když prohlásil, že svůj mandát obhajoval v těžkých podmínkách. Apeloval na Rusy, aby byli jednotní. „Čeká nás úspěch. Je to tak. Při naší práci se nebudeme řídit nějakými momentálními malichernými věcmi. Budeme mít na paměti budoucnost naší velké vlasti. Budoucnost našich dětí. Proto jsme předurčení k úspěchu. Společně se pustíme do velké práce ve jménu Ruska,“ uvedl.

Putin také prohlásil, že o změnách ve své vládě rozhodne až po inauguraci. Zároveň označil za legrační otázku, jestli bude svůj mandát obhajovat i v dalších volbách. Řekl, že za šest let už kandidovat nebude.

Putin Rusko vede už 18 let - čtrnáct let z toho byl prezidentem, čtyři roky předsedou vlády. Díky novému mandátu tak v čele země bude stát déle než například Leonin Brežnev, který Rusko jako generální tajemník komunistické strany vedl 16 let.

Je to náš osud

Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková Putinovu výhru označila za morální vítězství nad Západem. Rusové podle ní prokázali, že se nenechají zmanipulovat. Žádná země na světě podle Matvijenkové nemá tak transparentní volby.

OBRAZEM: Komise na sněžném skútru, kozáček před volební místností i hlasování v plavkách

Číst článek

Oproti tomu opoziční lídr Alexej Navalnyj, kterému úřady zabránily se voleb účastnit, podle agentury Reuters plánuje svolat proti výsledkům demonstrace. Na Putinovo vítězství už stihla reagovat i řada běžných Rusů.

Valentina Bělacká z Petropavlovsku Kamčatského výhru současného prezidenta přivítala: „Podle mě je jenom on schopen zachovat v naší zemí stabilitu. Je to dobrý prezident, velmi dobrý, a proto jsem pro něj hlasovala. Možná jsem stará škola, ale líbí se mi jeho politika. Jsem za něj moc ráda a takhle velké vítězství se dalo očekávat.“

Někteří Rusové ale z Putinova vítězství tak nadšení nejsou, například Konstantin Buškov: „Samozřejmě že jsme ten výsledek očekávali, ale co? Je to náš osud a nemůžeme mu utéct. Už jsme se s tím smířili. Vypadá to, že nikdo netouží po změně. Lidé už si zvykli na jednoho člověka a řekli si, že už nemůže být hůř, tak ho tam necháme sedět ještě o něco déle.“

Ze zahraničí zatím Vladimir Putin příliš mnoho gratulací nedostal. Podle agentury TASS mu blahopřáli prezidenti Číny, Bolívie a Venezuely.

Ondřej Klapal, mos, mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme