Gubernátoři i rodiny úředníků. USA se podle médií chystají uvalit sankce na dalších 200 subjektů z Ruska
Spojené státy zřejmě tento týden uvalí nové sankce na asi 200 lidí a subjektů z Ruska, uvedl list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené s věcí. Jde o součást balíku, který připravuje administrativa prezidenta Joea Bidena a který obsahuje také další vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě 460 milionů dolarů (10,25 miliardy korun).
Nové sankce, které představí ministerstva financí a zahraničí, se budou vztahovat na řadu ruských gubernátorů a rodinné příslušníky ruských vládních úředníků, budou se také týkat materiálů využívaných v obranném průmyslu, technologických firem a sítí, jejichž cílem je obcházet existující sankce.
Sankce Rusko zasáhly, od války ale neodradily. Změnit to může nový zákaz dovozu ropy
Číst článek
O dalších ekonomických opatřeních namířených proti Rusku jednají i země Evropské unie. Vztahovat by se měly například na íránské subjekty, které podle sedmadvacítky dodávají Rusku drony. Ruská armáda íránské bezpilotní letouny využívá k útokům proti cílům na Ukrajině.
Činitelé, na které se odvolává The Wall Street Journal, uvádějí, že tvůrci nového sankčního balíku se snaží vyhnout problémům, se kterými se Západ potýkal u dřívějších zákazů na vývoz určitého zboží do Ruska.
Konkrétně se snaží zaměřit na technologie a komponenty, které ruská armáda a firmy napojené na ni mohou nakupovat jedině u evropských a dalších západních dodavatelů. EU stejně jako o předešlých sankčních balíků svá chystaná opatření koordinuje se Spojenými státy a Británií.
Platební karty Mir, kryptoměny a peníze v sáčku od kuřete. Jak dopadají sankce na Rusy?
Číst článek
Západní představitelé uznávají, že mnoho z kroků, od nichž si slibovali nejdrtivější dopad na schopnost Ruska financovat válku proti Ukrajině, už podnikli. Jde o embarga na dovoz energetických surovin a sankce týkající se bankovního sektoru. Nyní se pozornost zaměřila na zacelování mezer ve stávajících trestných opatřeních a zesílení činnosti s cílem zabránit obcházení sankcí.
Agentura Reuters v úterý informovala, že dvanáct zemí EU, včetně Německa, Francie či Česka, sepsalo dokument, v němž volají po větší spolupráci orgánů a využívání nástrojů obchodu a jednotného trhu ve snaze zabránit firmám obcházet sankce.
Náměstek americké ministryně financí Wally Adeyemo řekl, že zástupci EU a USA se chystají na schůzky s bankami a firmami z třetích zemí, aby je varovali, že pokud budou pomáhat Moskvě obcházet sankce, budou odříznuty od finančních služeb a trhů.
Spojené státy o tom chtějí napřímo mluvit se zástupci firem a bank z Číny a dát jim jasně najevo, že je čekají sankce, pokud budou poskytovat podporu Rusku, řekl Adeyemo.