Když se před devíti lety podepisovala v Paříži dohoda o ochraně klimatu, nad závazky panovala, dá se říci všeobecná shoda. Kritika byla spíš proto, že se dělá málo.
Balíčky protiruských sankcí se týkají nejen ropy či letadel, výrazně omezují i prodej luxusních západních výrobků. Nejbohatším Rusům ale ani po téměř třech letech nic nechybí.
S ruskou ropnou společností Lukoil uzavřela dohodu maďarská firma MOL. Dohodli se o přepravě ropovodem Družba, MOL se v rámci dohod stane na bělorusko-ukrajinské hranici vlastníkem přepravované ropy.
Ruská společnost Ťažmaš koupila ČKD Blansko v roce 2010. Majitelem je ruský poslanec Andrej Trifonov, jehož majetek v prosinci 2022 zmrazil kvůli ruské invazi na Ukrajinu Finanční analytický úřad.
Místopředseda srbské vlády Aleksandar Vulin je známý svými proruskými postoji. Slíbil Vladimirovi Putinovi, že dokud bude prezidentem Srbska Aleksandar Vučić, tak se země nepřidá do NATO.
V pondělí 1. července se evropského předsednictví ujalo Maďarsko, které si pod vedením krajně pravicového premiéra Viktora Orbána získalo v Unii pověst věčného sabotéra.
Rozvíjející se obchod Ruska s Čínou, Indií, Spojenými arabskými emiráty, Tureckem a dalšími zeměmi, které sankce nezavedly, se v posledních několika týdnech potýká s velkými potížemi.
Sankce koordinované se zeměmi ze skupiny G7 se vztahují rovněž na 50 společností a jednotlivců zapojených do dodávek munice, obráběcích strojů, mikroelektroniky a logistiky pro ruskou armádu.
„Celá řada poznatků nasvědčuje tomu, že ruská diplomatická síť slouží i pro jiné zájmy než čistě pro diplomacii,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Studie nicméně upozorňuje, že firmy, které se z Ruska zcela stáhly, se na celkovém obratu vytvářeným zahraničními podniky v Rusku před válkou podílely zhruba 30 procenty.
Geografická poloha některých tureckých přístavů v kombinaci s údaji o dovozu a vývozu těchto surovin ale naznačuje, že velké množství ruského paliva bylo jednoduše přebaleno a posláno dál.
Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ve středu již předem pohrozila, že pokud EU uvalí sankce na ruská média, západní novináři v Rusku pocítí „rychlou, tvrdou a bolestivou reakci ruského státu“.
Dovozy ruské ropy do Česka zhruba za rok skončí. A to i přesto, že podíl ropy z ruského ropovodu Družba činil loni 58 procent z celkového dovozu do Česka.
Tento vývoj docela jednoduše ukazuje, že spoléhat při podpoře Ukrajiny jen na zjevně bezzubá ekonomická opatření nelze – výsledky už jsou a želbohu i budou víceméně tristní.
„Putin dbá na to, aby řízení ruské ekonomiky bylo co nejméně ideologické a zůstalo v rukou odborníků,“ říká Alexandra Prokopenková, která po začátku války dala výpověď v ruské Centrální bance.
Loď se jmenuje Atlantic Navigator II. a původně se v Německu vůbec objevit neměla. Z Petrohradu mířila kamsi do Spojených států, ale cestou se jí kvůli nárazu do ledovce poškodil šroub.
Ruská vláda po obsazení Mariupolu přišla s plánem výstavby „nového“ a už zcela poruštěného Mariupolu. Pro Putina je projekt tak důležitý, že do města loni zavítal osobně, aby se přesvědčil o pokroku.
Podle české kontrarozvědky BIS hraje Marčevskij klíčovou roli v proruském webu Voice of Europe, který šíří ruskou propagandu a dezinformace a je součástí široké ruské vlivové sítě v Evropě.
Sám by byl asi rád, aby si ho svět pamatoval jako mocného člověka v obleku na míru, slavná je ale především jeho fotka v poutech po zatčení ukrajinskou tajnou službou. Jak se to stalo?
Server Voice of Europe označila Bezpečnostní informační služba za hrozbu pro Česko. Byl součástí proruské sítě, kterou financoval politik a podnikatel Viktor Medvedčuk napojený na Vladimira Putina.
Členové sítě chtěli podle ABW uspořádat v EU proruské iniciativy a mediální kampaně s cílem prosazovat oficiální ruskou zahraniční politiku, včetně oslabení pozice Polska na mezinárodní scéně.
Dotčenými společnostmi jsou nápravná zařízení, kde byl Navalnyj držen do své smrti, a mezi osobami jsou soudci nebo zástupci ministerstva spravedlnosti, kteří se na Navalného perzekuci podíleli.
Vysoké ceny ropy, obcházení sankcí a státní investice poskytují Rusku dostatek zdrojů, aby mohlo bojovat na Ukrajině ještě nejméně další dva roky se stejnou intenzitou jako nyní.
Sankční balík tentokrát neobsahuje sektorové sankce, jako tomu bylo například u toho předchozího. Obsahuje ale omezení vůči dalším 106 jednotlivcům a 88 právnickým osobám.
Nejvíce zbohatl spolumajitel ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov, jehož jmění se během loňského roku rozmnožilo o 9,3 miliardy dolarů a dosáhlo výše 24,7 miliardy dolarů.