Rusko spustilo na vodu ledoborec Ural. Jaderné plavidlo chce využít na severní mořské cestě

V petrohradských loděnicích byl v sobotu na vodu spuštěn ledoborec Ural na jaderný pohon, poslední ze tří ledoborců nové generace, které chce Rusko využít na takzvané severní mořské cestě, a zhodnotit tak hospodářský potenciál arktické oblasti. Trojici plavidel bude provozovat Rosatomflot, jedna ze společností státní jaderné korporace Rosatom. Informovala o tom agentura Reuters.

Petrohrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojice největších a nejvýkonnějších ledoborců světa má prorazit led silný tři metry. Rusko buduje novou infrastrukturu a modernizuje přístavy s výhledem na to, že vlivem teplejších klimatických cyklů by severní mořská cesta mohla být splavná celý rok.

Ledoborec Ural má být předán společnosti Rosatom v roce 2022, kdy mají být další dvě lodě této série, Arktika a Sibir, už znovu v plném provozu. „Všechna tři plavidla hrají zásadní roli v našem strategickém plánu otevřít severní mořskou cestu celoročnímu provozu,“ řekl šéf Rosatomu Alexej Lichačov.

Maďarská vláda musí zveřejnit smlouvy s Rosatomem o dostavbě jaderné elektrárny, rozhodl soud

Číst článek

Ruský prezident Vladimir Putin si přeje, aby arktická flotila měla do roku 2035 13 vysoce výkonných ledoborců, přičemž se plánuje, že devět z nich bude na jaderný pohon.

Moskva doufá, že trasa z Murmansku u ruských hranic s Finskem podél severního pobřeží Ruska až do Beringovy úžiny u Aljašky by se mohla uchytit, protože doba plavby z Asie do Evropy by se zkrátila.

Americká geologická služba USGS odhaduje, že arktická oblast skrývá 22 procent dosud neobjevených ložisek ropy a zemního plynu; množství ropy vyčísluje na 412 miliard barelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme