Austrálie kvůli zhoršení zdravotního stavu jednoho z polárníků na své výzkumné stanici v Antarktidě vypravila ledoborec. Petr Horký popisuje život za jižním polárním kruhem.
Petrohrad||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Nejnovější jaderný ledoborec Jakutia má být jeden z nejvýkonnějších vůbec. Bude mít dva jaderné reaktory a měl by být prý schopný prorazit až tři metry tlustý led. Sloužit má nejenom na moři.
Stovky vědců z celého světa stráví rok na palubě německého ledoborce Polarstern. „Vyplouváme na jednu z nejvíce ohromujících polárních expedic v dějinách,“ popisuje doktorka Allison Fongová.
„Nejsou žádné problémy, ledoborec je v pořádku a posádce nic nehrozí,“ citovala z oznámení úřadu agentura TASS. Ledoborec pokračuje v plavbě do přístavu Sabetta v ústí řeky Ob.
Rusko buduje novou infrastrukturu a modernizuje přístavy s výhledem na to, že vlivem teplejších klimatických cyklů by severní mořská cesta mohla být splavná celý rok.
Z Šanghaje ve středu vyplul ledoborec Sněžný drak (Süe Lung) s 334 muži na palubě, kteří vybudují v Antarktidě pátou čínskou polární výzkumnou stanici.
Finsko vyslalo do boje se zamrzlým mořem ledoborec, který je nejšetrnější k životnímu prostředí. Má totiž nejen dieselový pohon, ale může používat i zkapalněný zemní plyn. Jmenuje se Polaris a je prvním takovým ledoborcem na světě.
Americký ledoborec Polar Star míří k Antarktidě. Tam by mohl pomoci dvěma lodím, které v polární oblasti uvěznil na tuto dobu nezvykle silný led. Ruská loď Akademik Šokalskij u Antarktidy uvízla už před bezmála dvěma týdny. Před několika dny ledové kry uvěznily i čínský ledoborec Sněžný drak.
V Antarktidě uvízl po ruské lodi i čínský ledoborec Sněžný drak. Podle Australského úřadu pro námořní bezpečnost není jasné, jestli se z příkrovu dokáže vyprostit bez cizí pomoci.
Desítky pasažérů ruské polární lodi uvízlé u Antarktidy čekaly na evakuaci vrtulníkem. K té ale možná vůbec nedojde. Čínský ledoborec, odkud měla helikoptéra vzlétnout, se dám dostal do problémů. Zvažuje se proto přivolání silného amerického ledoborce Polar Star.
Nepřízeň počasí dál komplikuje lodní dopravu v Ochotském moři. Ledový příkrov vězní v oblasti několik lodí. Záchrannou operaci komplikují špatné povětrnostní podmínky a teploty hluboko pod bodem mrazu.
Z původních zhruba padesáti zůstává v ledovém sevření Baltského moře kolem dvaceti lodí. Zablokování plavidel způsobil mimořádně silný led podél švédských břehů, se kterým si nedokázaly samy poradit ani velké trajekty. Dokdy budou muset zbývající lodě čekat, se neví.
V Baltském moři uvízlo v ledu asi 50 lodí s tisíci lidmi na palubě. Jsou mezi nimi i dva velké trajekty, zajišťující kyvadlovou dopravu mezi Švédskem a Finskem. Uvězněné lodě teď čekají na pomoc ledoborců.