Vrtulník pro posádku uvízlé lodi u Antarktidy nejspíš nepřiletí, nadějí je silnější ledoborec

Desítky pasažérů ruské polární lodi uvízlé u Antarktidy čekaly na evakuaci vrtulníkem. K té ale možná vůbec nedojde. Čínský ledoborec, odkud měla helikoptéra vzlétnout, se dám dostal do problémů. Zvažuje se proto přivolání silného amerického ledoborce Polar Star.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská loď Akademik Šokalskij, která uvízla v antarktickém ledu 1500 námořních mil jižně od australského Hobartu

Ruská loď Akademik Šokalskij, která uvízla v antarktickém ledu 1500 námořních mil jižně od australského Hobartu | Zdroj: ČTK

Plavidlo Akademik Šokalskij na Antarktidě uvízlo už na Štědrý den. Kvůli silné vrstvě ledu se k němu nedostaly žádné ledoborce.

Zkoušeli to Čínané s ledoborcem Sněžný drak, ze kterého má vzlétnout záchranný vrtulník, a naposled Australané s ledoborcem Aurora Australis. Ten se dostal na 20 kilometrů od uvízlé lodi, husté sněžení a mráz mu ale neumožnilo pokračovat dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané evakuaci vědců a turistů z lodi uvízlé v ledu u Antarktidy mluvil mořeplavec Rudolf Krautschneider

Vedoucí mezinárodní expedice Chris Turney byl ve videoposelství ze zablokované lodi optimistický:

"Právě jsme se dozvěděli, že Aurora se k nám neprorazí. Takže připravujeme přistávací plochu. Náš tým vystoupil na kru a ušlapává sníh, aby se k nám mohl dostat čínský vrtulník z lodi Sněžný drak. Pokud se počasí zlepší."

Teď ale není jasné, jestli vrtulník pro vědce a turisty bude moci přiletět. Určitě ale na lodi zůstane ruská posádka. Také ona je podle mořeplavce Rudolfa Krautschneidera v bezpečí, pokud tlak ledu loď nezačne deformovat.

„Posádka tam zůstat musí. Zaprvé jí nic nehrozí, za další musí udržovat v činnosti dobíjení proudu, přípravu motoru k eventuálnímu nastartování. V žádném případě to ta posádka nemůže vzdát a pořád je naděje, že zůstane loď zachráněná,“ dodává mořeplavec.

Americký ledoborec Polar Star | Foto: http://www.polarstarexpeditions.com/

Zásoby jim nejspíš také nedojdou. Podobné lodě obvykle vozí zásoby nejméně na rok.

O záchranu lodě už se pokoušelo několik ledoborců, po čínském také australský. Teď se podle informací BBC zvažuje přivolání dalšího, americké lodi Polar Star. V antarktických vodách je plavidel poměrně hodně.

„Velmoci zvyšují přítomnost na jihu, protože za dva roky skončí úmluva o Antarktidě. A já mám takový pocit, že spousta států vojensky silných by si ráda kus Antarktidy nechala,“ dodává Krautschneider.


Přibližná poloha místa, kde uvízla ruská loď Akademik Šokalskij

Lubica Bergmanová, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme