Rusko neuspělo v OSN s návrhem rezoluce, jež odsuzuje útok na Sýrii. Podpořily ho jen Bolívie a Čína
Rada bezpečnosti OSN zamítla ruský návrh rezoluce kritizující útoky na Sýrii. Rada se sešla na mimořádném zasedání, o něž požádala Moskva po nočních útocích na vybrané cíle v Sýrii. Údery provedly armády USA, Francie a Británie. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii.
Noční údery byly odvetnou akcí za údajný chemický útok na syrskou Dúmu. Podle Západu ho provedl syrský režim, což ale Damašek i spojenecké Rusko odmítají.
Moskva a Washington se shodly, že nemají informace o civilních obětech útoku v Sýrii
Číst článek
Rusko radě předložilo návrh rezoluce, která odsuzuje „agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN“. Pro text hlasovaly kromě Ruska ještě Bolívie a Čína, osm zemí bylo proti a čtyři se zdržely.
Pro přijetí rezoluce bylo zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily.
(Text pokračuje pod online reportáží.)
'Naprostá lhostejnost'
Guterres v úvodním projevu vyzval státy, aby se vyvarovaly akcí, které by mohly situaci vyhrotit a způsobit další utrpení Syřanům. Sdělil také, že v Sýrii jsou už mezinárodní vyšetřovatelé a jsou připraveni odjet do Dúmy a okolnosti útoku ze 7. dubna vyšetřit.
Rusko noční údery odsoudilo. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v sobotu v radě řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu.
Útok byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize. Údery označil za chuligánství a údajné americké důkazy o použití chemických zbraní v Dúmě za smyšlenky.
Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně.
Pentagon: Zasáhli jsme syrský chemický program, Rusové protivzdušnou obranu nepoužili
Číst článek
„Jsme si jisti, že jsme syrský chemický program poškodili,“ řekla Haleyová a ujistila, že USA mají stále „nabito“ a jsou připraveny zaútočit znovu, jestli syrský režim chemické zbraně znovu použije.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru poskytnutém listu Kommersant řekl, že Rusko je v kontaktu se Spojenými státy i dalšími zeměmi, které se podílely na raketovém útoku proti cílům v Sýrii. Moskva má podle něj zájem na spolupráci s Washingtonem při řešení syrské krize.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil noční údery na Sýrii za nelegální a nepřijatelné.