Na území Jihoafrické republiky začalo společné námořní cvičení JAR, Číny a Ruska

V Jihoafrické republice začíná společné námořní cvičení JAR, Číny a Ruska. Cílem je „posílit už tak kvetoucí vztahy mezi JAR, Ruskem a Čínou“, uvedlo jihoafrické ministerstvo obrany. Manévry potrvají do 27. února v blízkosti přístavního města Durban a města Richards Bay.

Kapské město Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vojenská loď v Jihoafrické republice

Ruská vojenská loď v Jihoafrické republice | Foto: Esa Alexander | Zdroj: Reuters

Cvičení začíná v době, kdy se se blíží první výročí ruské invaze na Ukrajinu. Je také příležitostí pro Moskvu ukázat, že není na světové scéně izolovaná, navzdory vlně odsouzení, která se proti ní po napadení Ukrajiny zvedla.

Rusko mění taktiku, ve velkém nasadí letectvo, tvrdí zdroj blízký ruskému ministerstvu obrany

Číst článek

JAR je jedním z nejdůležitějších spojenců Ruska v Africe, která je v postoji k ruské invazi na Ukrajinu a západním sankcí proti Rusku rozdělená.

V lednu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho jihoafrická kolegyně Naledi Pandorová hájili společné vojenské námořní cvičení po jednání, které spolu měli v Pretorii během první Lavrovovy návštěvy Jihoafrické republiky od invaze na Ukrajinu.

Prezident Jihoafrické republiky vyhlásil krizový stav, zemi dlouhodobě sužují výpadky elektřiny

Číst článek

Pandorová opakovaně uvedla, že se její země nepostaví ani na jednu stranu konfliktu, a kritizovala Západ, který podle ní selektivně odsuzuje Rusko a přechází mlčením jiné násilnosti, například izraelskou okupaci Palestiny.

Námořní cvičení má podle dostupných informací pokrýt oblast dlouhou téměř 160 kilometrů a vojenské aktivity během něj mají zahrnovat především dělostřelecký výcvik nebo cvičení protivzdušné obrany.

Manévry mají stejný název Mosi (kouř) jako první námořní cvičení, které JAR, Čína a Rusko uspořádaly v jihoafrických teritoriálních vodách v listopadu 2019.

Uskutečnilo se tehdy u pobřeží mysu Dobré naděje v Atlantském oceánu nedaleko Kapského Města.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme