Rumunsko nemá pro stejnopohlavní páry obdobu sňatku. Porušuje lidská práva, uvedl evropský soud
Rumunsko porušuje evropskou úmluvu o lidských právech, když nemá žádný právní institut pro soužití stejnopohlavních párů. Uvedl to Evropský soud pro lidská práva v rozsudku, který zveřejnil v úterý. Soudci poukázali také na to, že uzákonění registrovaného partnerství či jiné formy soužití párů téhož pohlaví nijak nepoškozuje práva heterosexuálních párů uzavírat manželství, napsala agentura AFP.
U Evropského soudu pro lidská práva si na rumunskou úpravu stěžovala dvacítka rumunských homosexuálních párů. Podle nich rumunská legislativa porušuje jejich práva, protože umožňuje uzavírat jen heterosexuální manželství a to homosexuální výslovně zakazuje.
S tím souhlasili i soudci evropského soudu, podle kterých právní stav platný v Rumunsku porušuje článek 8 evropské úmluvy, který zaručuje ochranu soukromého a rodinného života.
Tchaj-wan schválil adopční práva pro stejnopohlavní páry. Jako jediná asijská země povoluje i sňatky
Číst článek
„Soud připomíná, že členské státy (Rady Evropy) mají povinnost poskytnout právní rámec, který umožní uznání a přiměřenou ochranu homosexuálních svazků,“ uvedl soud.
Absencí jakéhokoliv právního institutu pro homosexuální páry Rumunsko podle soudu ve Štrasburku odepírá těmto svazkům řadu společenských a občanských práv, která mají manželé.
Podle soudu státy upravují právní uznání homosexuálních svazků různě – od registrovaného partnerství až po zrovnoprávnění manželství.
Rumunsko se může proti rozhodnutí evropského soudu ještě odvolat. Pokud to neudělá a rozsudek se stane pravomocným, bude muset Rumunsko informovat Evropský soud pro lidská práva o tom, jak postupuje v nápravě výtek soudu, uvedla advokátka Iustina Ionescová.
Rumunsko dekriminalizovalo homosexualitu teprve v roce 2001, napsala agentura Reuters. Část rumunských zákonodárců se opakovaně snažila prosadit zákon, který by umožňoval vznik registrovaných partnerství, ale pokusy byly dosud neúspěšné.