Propuštěného ruského vězně Dadina opět zadržela policie. Demonstroval v Moskvě

Známý kritik ruského režimu Ildar Dadin je opět v rukách policie. Aktivistu zadrželi v pátek kvůli tomu, že demonstroval v Moskvě, informuje s odvoláním na jeho manželku a očité svědky agentura Reuters. Nejsou to přitom ani dva týdny, co Dadin opustil brány sibiřského vězení díky osvobozujícímu verdiktu nejvyššího soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ildar Dadin se minulý týden dostal na svobodu

Ildar Dadin se minulý týden dostal na svobodu | Zdroj: ČTK

Čtyřiatřicetiletý Dadin proslul sólo demonstracemi proti vládě Vladimira Putina, za něž byl v prosinci 2015 odsouzen na tři roky odnětí svobody.

V pátek dokázal, že se jich nevzdal ani po svém propuštění, když protestoval před sídlem vězeňské správy v Moskvě. Proti aktivistovi tak znovu zakročila policie.

‚Bojím se, že mě zlomí mučení. Nepřežiju déle než týden.‘ Uvězněný kritik Kremlu prosí o pomoc

Číst článek

„Ildara zase zatkli. Jeho první stávka (po propuštění), jeho první zadržení,“ uvedla na sociální síti Dadinova manželka, novinářka Anastasia Zotovová.

Fotografie z místa zachycují Dadina, který s transparentem požaduje rezignaci činitelů zodpovědných za surové zacházení s vězni, i samotný policejní zákrok. Podle zpravodaje agentury Interfax policisté vyzvali aktivistu, aby se legitimoval, načež ho informovali o jeho právech a odvezli ho v policejním voze z místa.

Na fyzické i psychologické týrání si zpoza mříží stěžoval i sám Dadin: prostřednictvím svého právníka vyjádřil na konci října obavy o život. Zveřejnění dopisu v médiích a pozornost, kterou Dadinova zpráva vyvolala, vedla k jeho převozu do jiného zařízení a nakonec i k jeho propuštění.

Spolu s dalšími aktivisty nyní usiluje o to, aby Moskva zrušila zákon, na jehož základě byl jako vůbec první ruský občan odsouzen. Legislativní opatření z roku 2014, které Vladimir Putin podepsal v reakci na velké protivládní protesty v letech 2011 a 2012, stanoví trest pro ty, kteří „opakovaně porušují zavedený pořádek organizováním nebo pořádáním schůzek (nebo) shromáždění“.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme