Přes 100 thajských památek je po povodních v kritickém stavu
Thajsko by kvůli ničivým povodním mohlo přijít o významné památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Jen ve městě Ajuttchajá je víc než polovina z 200 historických budov poškozená. A v ohrožení jsou i další významné stavby. Podle expertů totiž nemusí památky dlouhodobě nasáklé vodou vydržet a mohou začít praskat a nakonec se zřítit.
Podle prvních odhadů bylo jen v bývalém thajském hlavním městě Ajuttchajá poškozeno přes 100 památek. Mezi nimi jsou významné chrámy, kláštery nebo sochy. Chrámový komplex tohoto královského města byl zaplaven více než měsíc a voda se tam vyšplhala až do výše tří metrů.
O záchraně thajských památek mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková
Odborníci odhadují, že na obnovu jen tohoto historického komplexu bude potřeba přes 20 milionů amerických dolarů a pomoc zahraničních expertů.
Městu chybí staré kanály
Město Ajuttchajá bylo v minulosti jedním z nejkrásnějších thajských měst postavených na vodě. Protkávala ho síť kanálů dlouhých údajně až 140 kilometrů, které odváděly z města nadbytečnou vodu. V současnosti jsou ale nefunkční, většinou zasypané nebo přestavěné na silnice.
Zástupci města proto navrhují, aby se systém starých kanálů obnovil. Kromě toho by také v Ajuttchaje chtěli omezit výstavbu nových domů, které údajně brání vodě v přirozeném odtékání a zadržují ji při záplavách ve městě.
Do města mají v příštích týdnech dorazit odborníci z Nizozemska a italských Benátek, kteří by Thajcům měli pomoci vytvořit plán, jak v budoucnu zabránit dalšímu zatopení historické oblasti. Pomoc s financováním obnovy města Thajsku nabídly Japonsko a Německo.