VIDEO: Americká pobřežní stráž zadržela ponorku se sedmi tunami kokainu. Podobné úspěchy jsou vzácné
Americká pobřežní stráž zveřejnila ve čtvrtek video, na kterém se její členové nalodili na pohybující se částečně ponorné plavidlo pašeráků drog a donutili je otevřít poklop. Událost se odehrála 18. června v Tichém oceánu a bylo během ní zabaveno přes sedm tun kokainu. Podobně se ale pobřežní stráži podaří zachytit jen asi 11 procent plavidel převážejících drogy, píše server televize CNN.
Video ukazuje, jak se loď pobřežní stráže přibližuje k plavidlu, které je zpola ponořené. Později na něj naskočí jeden ze členů stráže a začne tlouct do poklopu. Po chvíli se k němu připojí i jeho kolegové, pašeráci poté poklop otevřou.
Policie v Brazílii zatkla čelního představitele italské 'Ndranghety. Pašeráka kokainu dopadla po pěti letech
Číst článek
Podobná plavidla jsou podle nadporučíka Stephena Brickeyho vzácná – jsou drahá a musí být stavěna v džungli, aby zůstala skrytá. Jakmile jsou hotová, je pro pobřežní stráž těžké je zachytit, pokud nemá informace o jejich výskytu nebo nepoužije letoun.
V posledních čtyřech letech ale jejich počet mezi jihoamerickými a středoamerickými drogovými kartely vzrostl. „Většina těch plavidel je pod vodou, takže je těžké je rozeznat. Jsou modrá,“ řekl CNN Brickey. „Úplně splynou s okolím,“ říká dále.
Staré lodě
Každé plavidlo se navíc umí potopit a během minut zničit důkazy. Pašeráci navíc mohou být ozbrojeni.
Problém je také v tom, kolik sil je proti pašerákům nasazeno. Brickley tento stav přirovnává k tomu, jako kdyby stráž hlídala oblast o rozloze Spojených států se dvěma policejními auty, která jsou navíc poměrně stará. Konkrétně to vychází tak, že 70 procent lodí stráže je starších 50 let. Tato čísla částečně vysvětlují, proč je procento zachycených pašeráckých plavidel tak nízké.
Zrovna v případě natočeném na videu bylo však použité nové plavidlo pobřežní stráže. Podle Brickleyho se jedná o ukázku toho, co dokážou. Pašeráků si všimlo letadlo. Všech pět jich bylo zadrženo a předáno Úřadu pro potírání drog k dalšímu stíhání.
Za poslední dva měsíce zabavila pobřežní stráž Spojených států drogy v hodnotě přes 500 milionů dolarů (více než 11 miliard korun).