Polky znovu vyšly do ulic kvůli interrupcím. ‚Vyhrajeme, stejně jako před sto lety vyhrály naše babičky.‘

Stovky Polek v pondělí opět demonstrovaly v centru Varšavy proti návrhu zákona, který by zrušil dosud legální možnost umělého přerušení těhotenství v případě těžkého a nenapravitelného poškození plodu. Polští poslanci mezitím sporný návrh odeslali do zvláštní podkomise, což se chápe jako další odklad. Demonstrantky před sněmovnou požadovaly předlohu rovnou „vyhodit do koše“, a ne „odložit do mrazáku“.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky Polek opět demonstrovaly proti návrhu zákona, který by zrušil dosud legální možnost umělého přerušení těhotenství v případě těžkého a nenapravitelného poškození plodu

Stovky Polek opět demonstrovaly proti návrhu zákona, který by zrušil dosud legální možnost umělého přerušení těhotenství v případě těžkého a nenapravitelného poškození plodu | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Aktivistka Kaia Godeková, která protipotratovou předlohu iniciovala peticí s 830 000 podpisy, na jednání poslanců a poslankyň tentokrát nedostala slovo a znechuceně odešla. Odeslání předlohy do podkomise označila za způsob, jak celý návrh pozdržet přinejmenším do voleb, anebo vůbec potopit.

„Vyhrajeme nad poslanci, stejně jako před sto lety vyhrály naše babičky, bojující o volební právo,“ povzbuzovaly se demonstrující ženy. 

Před dolní komorou parlamentu se podle listu Gazeta Wyborcza sešla i „skromná protidemonstrace“, které se zúčastnili i duchovní. Kromě modliteb zněla i hesla typu „Chceš být jako Hitler, který povolil potraty v Polsku?“ anebo „Jestli je interrupce volbou, důsledkem je smrt dítěte“.

„Když nechceš potrat, tak si jej nedělej!“ oponovaly demonstrantky a volaly, že „práva žen nejsou věcí biskupů“ a že chtějí být matkami „ze svobodného rozhodnutí, a ne ze znásilnění a teroru“.

Polský zákon o potratech patří již nyní k nejpřísnějším v Evropě a opakovaně je v zemi předmětem sporů. Vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) dříve chtěla zakázat všechny interrupce, masivní protesty v roce 2016 ji ale přiměly od záměru ustoupit.

Platný zákon z roku 1993 povoluje interrupci jen ve třech případech: pokud těhotenství ohrožuje život či zdraví ženy, pokud je plod těžce a nezvratně poškozen či trpí nevyléčitelnou nemocí, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu. Většina legálních potratů jde na vrub právě poškození plodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme