Opozice v polských komunálních volbách uspěla podle odhadů v šesti z patnácti hlavních měst vojvodství
Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost podle odhadů vyhrála nedělní komunální volby. Po celé zemi získala přes 30 procent hlasů. Oslabila ale ve velkých městech, kde bodovala celkově druhá koalice liberálních stran Občanská platforma a Moderní.
Zásadní bitvu svedly strany o hlavní město Varšavu. Primátorem se tam nakonec zřejmě stane kandidát vítězné Občanské platformy Rafal Trzaskowski.
Začátek konce Kaczyńského, anebo opozice? Poláci po třech letech volí, vybírají zastupitele a starosty
Číst článek
Opoziční hnutí mělo úspěch například i v Lodži. Tam podle odhadů obhájila mandát se 70 procenty hlasů Hanna Zdanowska.
„Myslím, že to dokazuje, jak jsou moje sny a sny Lodžanů propojené. Spolu budeme pokračovat v proměně města,“ citoval Radiožurnál Zdanowskou.
Občanská koalice uspěla ještě v hlavních městech pěti dalších vojvodstvích. Zbylých devět ale pravděpodobně získá Právo a spravedlnost. Výsledky voleb stále nejsou oficiální, protože volební komise musí podle nového zákona hlasy ověřovat. Konečné výsledky by měly být jasné nejpozději ve středu.
Vedení strany Právo a spravedlnost sice označuje předběžné výsledky za úspěch, podle polských médií však někteří regionální lídři očekávali více. Strana, která na celostátní úrovni vládne s pohodlnou absolutní většinou, si podle komentátorů dělala zálusk na ovládnutí velké části ze 16 polských vojvodství, průběžné sčítání hlasů však napovídá, že ve většině bude muset vítěz vyjednávat o koalici.
Volby provázely problémy. Někde se stály fronty až tři hodiny, aby lidé mohli odevzdat svůj hlas.
Podle komise přesáhla volební účast 53 procent, což je o téměř šest procentních bodů více než před čtyřmi lety. Tolik voličů podle polských médií k urnám při regionálních volbách, o které je obvykle výrazně nižší zájem než o parlamentní či prezidentské, od pádu komunismu v roce 1989 ještě nikdy nepřišlo.