Polská Sebeobrana zahájí vymáhání peněz za odchod ze strany
Předseda polské Sebeobrany Andrzej Lepper, který pro neshody s premiérem Jaroslawem Kaczyńskim musel minulý týden opustit post místopředsedy polské vlády, začne dnes vymáhat peníze od poslanců, kteří od něj odešli. Tyto politiky získalo na svou stranu vládnoucí Právo a spravedlnost, aby si zajistilo většinu v Sejmu.
Lepperovi poslanci museli před loňskými volbami podepsat bianko směnku. Zavázali se, že v případě odchodu ze strany zaplatí vysoké penále. Andrzej Lepper si své lidi pojistil proti útěku. A udělal to velmi chytře. Využil toho, že Sebeobrana je zároveň stranou i odborovým svazem zemědělců.
Poslanci podepsali, že v případě opuštění Sebeobrany zaplatí za používání odznaku Sebeobrany na klopě u saka nebo na šatech. Nejde přitom o malou sumu. Přeběhlíci mají zaplatit v přepočtu čtyři miliony korun.
"Nejsem nelida, mohl jsem to udělat už dávno, když odešli první poslanci. Tehdy jsem bral ohled na jejich rodiny. Teď je ale situace jiná. Právo a spravedlnost našim poslancům slibuje peníze, funkce a místa na svých kandidátkách. Nemáme jiné východisko," vyjádřil se Lepper.
Právníci ale říkají, že směnky jsou nelegální a tudíž neplatné. "Tuto dohodu uzavřeli kandidáti s odborovým svazem. A ten s politikou nemá nic společného," reaguje na tato tvrzení předseda Sebeobrany Lepper. Zdá se, že právníci budou mít s tímto případem hodně práce.
Lepper se obává útoků ze strany Práva a spravedlnosti
Polský premiér Jaroslaw Kaczyński potřebuje pro svou vládu podporu nejméně 231 poslanců v 460 členném Sejmu a proto se Lepper obává i dalších útoků ze strany Práva a spravedlnosti. Pravicový týdeník Wprost dnes navíc uvádí, že Sebeobrana může být dílem vojenské tajné služby, ve které dosud pracuje mnoho důstojníků spojených s bývalým režimem. Ti prý mají zájem na destabilizaci politické scény.
"Odhalování pozadí vzniku a fungování Lepperovy strany může být skutečným důvodem vypuzení Andrzeje Leppera z vlády a rozpadu koalice," domnívá se Wprost.
V parlamentu už také řadu měsíců leží polozapomenutý návrh na zřízení komise, která se má činností Sebeobrany zabývat. Podle předsedy Sejmu Marka Jurka ale není povolání vyšetřovací komise na pořadu dne: "Nevidím nutnost, aby taková komise vznikla. Byla by jen polemickým fórem, a to by k ničemu nevedlo. Pane Leppere nebojte se, proti vám neexistuje žádné spiknutí," ujišťoval Marek Jurek.
Leppera by mohl z politiky vyšachovat i jiný návrh Práva a spravedlnosti - zákaz kandidovat ve volbách osobám, které měly problémy se zákonem, což je právě případ Andrzeje Leppera, odsouzeného za různé delikty.