Politik z Nevady půjde za vraždu novináře do vězení na doživotí, rozhodla porota

Porota v americkém státě Nevada shledala bývalého regionálního politika Roberta Tellese vinným z vraždy investigativního novináře Jeffa Germana, který o něm psal kritické články. Porotci následně vyměřili někdejšímu činiteli doživotní vězení s možností propuštění po 20 letech. Informovaly o tom stanice CNN, BBC nebo agentura AP. Telles vinu popřel.

Las Vegas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeff German

Prokuratura obvinila z jeho vraždy Tellese, jenž podle ní novináře pobodal kvůli článkům, které o něm psal v době, kdy působil jako volený činitel | Foto: LVMP | Zdroj: Reuters

Tělo devětašedesátiletého Germana se našlo před jeho domem v září 2022. Na krku a trupu měl sedm bodných ran, napsala BBC. Novinář deníku Las Vegas Review-Journal byl podle agentury Reuters v Las Vegas známý svými reportážemi o korupci na úřadech nebo organizovaném zločinu ve městě.

Agent Pablo v Praze. Ruský špion z nedávné výměny pronikl mezi akademiky filozofické fakulty

Číst článek

Prokuratura obvinila z jeho vraždy Tellese, jenž podle ní novináře pobodal kvůli článkům, které o něm psal v době, kdy působil jako volený činitel. Týkaly se například obvinění z nevhodného vztahu s podřízenou nebo zodpovědnosti za nepřátelské pracovní prostředí. Telles po jejich publikaci prohrál volby.

„Vzal život člověku, který prostě dělal svou práci,“ prohlásil prokurátor Christopher Hamner v závěrečné řeči dvoutýdenního procesu. Žalobci během něj předložili mimo jiné důkazy v podobě vzorků Tellesovy DNA nalezené za nehty Germana.

Sedmačtyřicetiletý expolitik vinu popřel a tvrdí, že důkazy proti němu byly nastrčeny v rámci spiknutí kvůli jeho snaze odhalit údajné úplatky ve spojitosti s jistou realitní společností.

Tento případ upozornil na znepokojení ohledně bezpečnosti novinářů, poznamenala CNN. German byl v roce 2022 jediným zabitým novinářem ve Spojených státech, celosvětově v témže roce Výbor na ochranu novinářů (CPJ) zaznamenal násilnou smrt 69 žurnalistů a pracovníků médií. Od roku 1992 bylo v USA podle CPJ zabito 14 novinářů.

V žebříčku týkající se bezpečnosti žurnalistů se USA podle indexu světové svobody tisku, který sestavuje mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF), letos propadly o deset míst na 55. příčku, podotkl Reuters. Studie jako důvody uvedla klesající důvěru veřejnosti v média a nepřátelství vůči nim ze strany politiků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme