Policie ve Francii po vraždě učitele vyšetřuje desítky islamistů a muslimské organizace
Francouzská policie vyšetřuje několik desítek islamistů a muslimských organizací. Je to součást nové strategie proti islámským radikálům vyhlášené vládou premiéra Jeana Castexe po páteční vraždě učitele na předměstí Paříže. Pachatel původem z Čečenska ho zabil kvůli tomu, že žákům ve škole ukázal karikaturu proroka Mohameda, když mluvil o svobodě projevu. Podle AFP je nyní v souvislosti s vyšetřováním ve vazbě 15 lidí.
Francouzský prezident Emmanuel Macron po vraždě učitele prohlásil, že islamisté už nebudou ve Francii klidně spát. Razie provedla policie podle listu Le Figaro hlavně v několika městech v centrální Francii. Například v Orléansu nebo Bourges.
Útok na předměstí Paříže. Muž sťal jinému hlavu, policie ho zastřelila. Čin se vyšetřuje jako terorismus
Číst článek
Podle ministra vnitra Géralda Darmanina budou policejní akce pokračovat i v příštích dnech. V souladu s rozhodnutím rady obrany státu mají směřovat k potírání nepřátel republiky.
Takovým nepřítelem může být podle ministra i třeba nevládní organizace Kolektiv proti islamofobii ve Francii, kterou v jednom z nenávistných videí na internetu zmínil otec jedné z žaček zabitého učitele.
Ve vazbě měl podle televize LCI skončit i ředitel muslimské charitativní organizace, která vyhlásila peněžní sbírku pro autora tohoto videa.
Památka zavražděnému
Vražda středoškolského učitele Samuela Patyho Francií otřásla. V neděli se demonstrací na uctění Patyho památky zúčastnily desítky tisíc lidí po celé zemi.
Oficiální ceremonie, na níž Francie projeví úctu zavražděnému učiteli, se uskuteční ve středu pozdě odpoledne na nádvoří pařížské Sorbonny, oznámil v pondělí Elysejský palác. „Tato volba byla učiněna ve shodě s rodinou zesnulého,“ uvedl úřad prezidenta s tím, že Emmanuel Macron v pondělí ráno Patyho rodinu přijal. Elysejský palác dodal, že Sorbonna je „symbolický pomník ducha osvícenství a kulturního, literárního a vzdělávacího vyzařování Francie“.
Památku zavražděného učitele v pondělí minutou ticha na úvod svého převážně virtuálního plenárního zasedání v Bruselu uctil Evropský parlament. Jeho předseda David Sassoli řekl, že proti terorismu se bojuje právě vzděláváním a vyučováním, ve které Paty věřil a které s odvahou a odhodláním vedou miliony učitelů.