Dva zranění při novém útoku u redakce Charlie Hebdo v Paříži. Útočník použil sečnou zbraň
Při útoku nedaleko bývalé redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži byli zraněni dva lidé a zranění obou jsou vážná. Původně se hovořilo o čtyřech zraněných a dvou útočnících, nyní pařížská policie oznámila, že byl jenom jeden a zranění dva. Agentura AFP také získala informaci, že na náměstí Bastily byl zadržen jeden podezřelý. Motiv incidentu zatím není znám.
Ministerstvo vnitra vytvořilo krizovou skupinu a do úřadu v rychlosti přišel ministr Gérald Darmanin. Na schůzku míří také premiér Jean Castex. Úřady uzavřely školy v širším okolí útoku a děti nesmějí ven. Týká se to několika tisíc dětí.
List Le Figaro napsal, že zranění jsou jenom dva lidé, oba potřebovali naléhavě ošetření, ale jejich životy nejsou v ohrožení.
Zadržený podezřelý měl na oblečení krev. Útočník nepoužil střelnou, ale sečnou zbraň. Některé zprávy se zmiňují o dlouhém řeznickém noži.
U dějiště útoku speciální jednotka zároveň prověřovala podezřelý balíček. Laboratoř potvrdila, že neobsahoval výbušninu.
Opakovaný terč
Redakce časopisu Charlie Hebdo se stala v roce 2015 terčem teroristického útoku, při kterém zahynulo 12 lidí. Na počátku září začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na tomto atentátu a na souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami.
Ve Francii kvůli atentátu na Charlie Hebdo obžalovali 14 lidí, deset z nich je ve vazbě
Číst článek
Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten.
Ředitelka personálního oddělní Charlie Hebdo Marika Bretová dostala nyní nové výhrůžky, kvůli kterým musela odejít z domova do úkrytu.
Na obranu svobody slova
Právě členové týdeníku Charlie Hebdo přitom tento týden iniciovali hromadný otevřený dopis, který byl ve středu zveřejněn a pod který se podepsaly desítky francouzských médií včetně Le Monde, Le Parisien nebo Le Figaro.
Dopis pod hashtagem #DéfendonsLaLiberté apeluje na obranu svobody slova, která je podle autorů v posledních letech výrazně omezovaná útoky a výhrůžkami smrti, které redakce dostávají v reakci na své články. „Slovní násilí se pomalu ale jistě stává násilím fyzickým,“ varovali ve středu signatáři.