Pohřbíváte nevinného, prohlásil Kacav při nástupu do vězení
Bývalý izraelský prezident Moše Kacav nastoupil k výkonu trestu do věznice Ma'asiahu ve městě Ramla. Stal se tak nejvýše postaveným politikem v zemi, který skončil za mřížemi. Kacav se podle soudu dopustil opakovaného znásilnění a dalších sexuálních zločinů na podřízených ženách. Za to dostal sedmiletý trest.
Prezident ve vězení je hrozná věc, ještě horší je ale nevinný prezident ve vězení. S těmito slovy emocemi rozrušený Kacav ráno opustil plačící manželku, než se vydal na cestu k věznici. Stát ho prý pohřbívá zaživa.
Jak šestašedesátiletý bývalý prominent zdůraznil, pravda dříve nebo později stejně vyjde najevo.
Odjezdu Kacava přihlížely desítky jeho stoupenců, kteří provolávali hesla o exprezidentově nevině. Došlo i na fyzické potyčky s novináři.
Právě média Kacavovi přívrženci obviňují, že na něj ve spolupráci s feministkami a justicí uspořádala v uplynulých pěti letech štvanici.
Ve věznici Ma'asiahu, v křídle určeném pro pobožné Židy, bude kolem Kacava celá řada výjimečných opatření kvůli možnosti jeho sebevraždy. Bývalý prezident ale tvrdí, že takové úmysly nemá.
Do nového prostředí ho má uvést jiný prominentní trestanec, exministr Šlomo Benizri, který si odpykává čtyř roky za korupci. Benizri si například vymínil, že kamera smí být zapnutá jen tehdy, když není v cele on, protože by tím byl poškozen.
Kacavovi příbuzní prosazovali, aby si bývalý prezident odseděl trest doma, což izraelské zákony v některých případech umožňují. Argumentovali tím, že Kacavovi mohou ve věznici ublížit někteří vězni, kterým ještě jako prezident odmítl udělit milost. Pobytem mezi vězni se prý také hrozí vyzrazení některých státních tajemství, jejichž je Kacav stále nositelem.
Kacava čeká ještě jedno odvolací řízení, i když Nejvyšší soud už jednou jeho případ posuzoval. Právníci exprezidenta se totiž domáhali toho, aby soud rozhodoval s širším složení, a stát jim v této věci vyhověl. Nemá to ale vliv na dnešní nástup trestu.