Počet válečných uprchlíků je podle OSN největší v historii, přesáhl 65 milionů

Globální konflikty už z domovů vyhnaly rekordní množství lidí. Informuje o tom úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci v táboře na řecko-makedonském pomezí

Uprchlíci v táboře na řecko-makedonském pomezí | Foto: Tea Veseláková | Zdroj: Český rozhlas

Podle úřadu za rok 2015 stoupl počet uprchlíků ve světě na 65,3 milionu. To je nejvíc lidí, kolik kdy historie zaznamenala.

Vůbec poprvé číslo přesáhlo 60 milionů. Počet uprchlíků ve světě je nyní větší, než například počet obyvatel Velké Británie.

Na útěku z domova je podle statistiky jeden člověk ze 113. Ve srovnání s rokem 2014 jde o nárůst o téměř deset procent. Předloni OSN registrovala 59,5 milionu uprchlíků, což bylo vůbec nejvíc od druhé světové války.

Lékaři bez hranic už nechtějí peníze od EU. Nesouhlasí s její uprchlickou politikou

Číst článek

Statistika zahrnuje například lidi prchající před konflikty v Jižním Súdánu nebo před samozvaným Islámským státem v Iráku.

OSN do statistiky zahrnuje například i oběti drogových gangů v centrální Americe. Na cestu za lepším životem se také vydalo téměř sto tisíc dětí, které před konflikty v domovině prchají na vlastní pěst.

Nejvíc uprchlíků přijímá Afrika

Zatímco v letech 1996 až 2011 byl počet uprchlíků relativně stabilní, od začátku syrské války v roce 2011 každoročně narůstá.

„Žijeme v nestálém světě válek a konfliktů a je logické, že se lidé chtějí dostat do bezpečnějšího světa,“ řekl vysoký komisař pro uprchlíky Filippo Grandi, který zprávu v Ženevě zveřejnil u příležitosti Světového dne uprchlíků.

Generální tajemník Norské rady pro uprchlíky (NRC) Jan Egeland, jehož úřad se na zprávě podílel, považuje uprchlíky za „oběti všeobecného ochromení“ vlád, „které odmítají převzít odpovědnost“.

Podle statistik uprchlo 21,3 milionu osob ze svých zemí a 40,8 milionu lidí se přesunulo do bezpečnějších míst ve svých státech. Zbylých 3,2 milionu osob jsou lidé, kteří požádali o azyl v rozvinutých zemích.

OSN jako uprchlíky registruje 21,3 milionu osob, z toho 16,1 milionu spadá pod UNHCR a 5,2 milionu Palestinců pak pod specializovanou agenturu OSN. Nejvíce běženců pochází ze Sýrie, Afghánistánu, Burundi a Jižního Súdánu a polovina z nich jsou děti.

„Uprchlíci překonávají Středozemní moře a přicházejí na pobřeží Evropy. Poselství, které přinášejí, je, že nebudete-li řešit problémy, pak problémy přijdou za vámi. Potřebujeme politický čin, který zastaví konflikty. To bude nejvýznamnější prevence přílivu uprchlíků,“ řekl Grandi.

Vůbec nejvíc uprchlíků přijímá Afrika. Bylo jich 4,41 milionu a pocházeli hlavně z pěti afrických zemí Somálska, Jižního Súdánu, Konga, Súdánu a Středoafrické republiky.

Evropa přijala 4,39 milionu lidí, což byl oproti předchozímu roku nárůst o 43 procent. Běženci míří hlavně do Turecka, do Německa, Ruska, Francie, Švédska, Británie a Itálie.

Slabý pokles uprchlíků zaznamenala loni Asie - bylo jich tam 3,8 milionu, tedy o dvě procenta méně než předchozí rok.

ČTK, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme